Komisja Europejska wydała zakaz. Chodzi o sprawę Huawei

Autor. Carl Gruner/Unsplash
Organizacje reprezentujące Huawei otrzymały zakaz wstępu do budynków instytucji unijnych oraz na spotkania – ogłosiła Komisja Europejska. Dostępne informacje wskazują, że jest to reakcja na ujawnione praktyki korupcyjne. Część podmiotów podjęła już działania w tym kontekście.
W połowie marca br. funkcjonariusze w Belgii i Portugalii przeprowadzili 21 poszukiwań w związku z działaniami, jakie miał podejmować Huawei wobec unijnych asystentów parlamentarnych. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, mająca wówczas początek tzw. „afera Huawei” dotyczyła nagradzania tychże pracowników za blokowanie amerykańskich wysiłków lobbingowych.
Kolejne zakazy w związku z „aferą Huawei”
Miesiąc po tamtych wydarzeniach pojawiły się nowe informacje w sprawie. Jak poinformowało w czwartek Politico, Komisja Europejska zdecydowała o zakazaniu wstępu „grupom lobbingowym lub organizacjom” reprezentującym interesy Huaweia do budynków unijnych oraz na spotkania, które dotyczą spraw powiązanych z interesami chińskiej firmy.
„W Komisji Europejskiej są inteligentni ludzie, którzy potrafią zrozumieć, czy konkretna kwestia podnoszona przez organizację jest istotna dla Huawei. Jeśli pojawi się jakakolwiek wskazówka, że spotkanie zmierza w złą stronę, wówczas je przerywamy” – wyjaśnił w rozmowie z Politico przedstawiciel Komisji, Olof Gill.
Część organizacji powiązanych z chińskim przedsiębiorstwem zawiesiła już jego członkostwo. Inne mają w dalszym ciągu analizować sytuację. Pierwsze wyniki w postaci jednej z nich mają się ukazać przed weekendem majowym.
Pozycja chińskiej firmy w Europie zagrożona?
Jak wskazał w swoim wpisie na LinkedIn rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski, wprowadzenie zakazu jest w istocie reakcją na praktyki korupcyjne, które ujawniono w ostatnich tygodniach. Śledczy mają podejrzewać, że chodziło o wpływ na decyzje dotyczące działalności Huawei na rynku unijnym, głównie w kontekście 5G.
„Wykluczenie wszystkich organizacji reprezentujących Huawei z kontaktów z Komisją Europejską oznacza praktycznie całkowite odcięcie firmy od możliwości wpływania na kształtowanie polityki cyfrowej oraz regulacji UE. Jest to bezprecedensowy krok, który znacząco ogranicza możliwości działania Huawei w Brukseli i może mieć długofalowy wpływ na pozycję firmy w Europie” – napisał Tomaszewski.
Przekazaliśmy Huawei pytania dotyczące nowych zasad wprowadzonych przez Komisję Europejską. Czekamy na odpowiedź.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany