Cyberbezpieczeństwo
Szkody wyrządzone przez AI. Unijna dyrektywa jeszcze poczeka
Komisja Europejska zrezygnowała z projektu przepisów regulujących m.in. patenty technologiczne oraz sztuczną inteligencję. Co było powodem?
W minioną środę (tj. 12 lutego br.) przedstawiono harmonogram inicjatyw legislacyjnych na nadchodzący rok oraz wskazano, które wnioski mają zostać wycofane. Wśród nich znalazła się propozycja przepisów dotyczących odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez AI.
Co miałyby wprowadzić przepisy?
Dyrektywa w sprawie odpowiedzialności za AI, zaproponowana przez Komisję Europejską w 2022 roku, ma na celu dostosowanie istniejących przepisów do wyzwań związanych z rozwojem technologii sztucznej inteligencji.
Jej głównym celem jest dostosowanie istniejących ram prawnych do specyfiki systemów AI, które coraz częściej są wykorzystywane w różnych sektorach gospodarki: od opieki zdrowotnej przez transport po finanse. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się nowe wyzwania, szczególnie w kontekście odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez autonomiczne lub częściowo autonomiczne systemy.
Wprowadzenie jasnych zasad miałoby pomóc w określeniu, kto ponosi odpowiedzialność w przypadku szkód – czy jest to producent systemu AI, dostawca, użytkownik, czy podmiot odpowiedzialny za jego wdrożenie.
Dyrektywa miałaby też zapewnić lepszą ochronę osobom poszkodowanym, tak aby ofiary mogły skutecznie dochodzić swoich praw, nawet w przypadkach, gdy szkoda została spowodowana przez skomplikowane, autonomiczne systemy.
Dlaczego UE rezygnuje z przepisów?
Jak wskazuje KE, w najbliższym roku nie przewiduje się osiągnięcia porozumienia w sprawie tej dyrektywy. Oznacza to, że proces legislacyjny może być długotrwały, co wynika ze złożoności tematu oraz konieczności wypracowania kompromisu między różnymi interesariuszami, w tym państwami członkowskimi, Parlamentem Europejskim oraz przedstawicielami przemysłu.
Wyzwania związane z regulacjami
Proces legislacyjny związany z odpowiedzialnością za szkody wyrządzone przez AI napotyka na liczne wyzwania. Jednym z nich jest złożoność technologii AI, która wymaga elastycznego, ale jednocześnie precyzyjnego podejścia do regulacji.
Ponadto, istnieje konieczność znalezienia balansu pomiędzy potrzebą ochrony poszkodowanych a nieobciążaniem nadmiernie producentów i dostawców technologii sztucznej inteligencji, co mogłoby zahamować innowacje.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].