Reklama

Zmiany w mObywatelu. Ministerstwo ma długofalową wizję

Nowa aktualizacja mObywatela zwiększy bezpieczeństwo potwierdzania tożsamości przy pomocy mDowodu podczas zbliżających się wyborów prezydenckich.
Nowa aktualizacja mObywatela zwiększy bezpieczeństwo potwierdzania tożsamości przy pomocy mDowodu podczas zbliżających się wyborów prezydenckich.
Autor. Mikołaj Rogalewicz

Nowe rozwiązanie w ramach mObywatela ma sprawić, że niemożliwe będzie sfałszowanie elektronicznego. Weryfikacja tożsamości powinna być skuteczna i gwarantować bezpieczeństwo. To ważna informacja przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Co więcej, członkowie komisji wyborczych będą odpowiednio przeszkoleni a minister cyfryzacji nie wyklucza wprowadzenia w przyszłości funkcji cyfrowego zbierania podpisów poparcia.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki Radosław Maćkiewicz zapowiedzieli podczas konferencji prasowej wprowadzenie nowego sposobu weryfikacji tożsamości osób korzystających z mDowodu.

„Przygotowaliśmy dedykowane rozwiązanie kryptograficzne, które niezaprzeczalnie stwierdza autentyczność mDowodu” - wyjaśnił Radosław Maćkiewicz. 

Polega ono na zeskanowaniu przez wyborcę kodu QR, który zostanie mu okazany w obwodowej komisji wyborczej. Metoda ta pozwala na pewną i skuteczną weryfikację autentyczności mDowodu oraz zgodności danych jego okaziciela. Aby potwierdzić tożsamość mDowodem, konieczna będzie aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji.

Współpraca z Krajowym Biurem Wyborczym

Minister cyfryzacji podkreślił także, że proces wprowadzania nowej metody weryfikacji odbywa się we współpracy z Krajowym Biurem Wyborczym.

„Proces profesjonalizacji potwierdzenia tożsamości osób mDowodem prowadziliśmy z Krajowym Biurem Wyborczym. To ono jest głównym elementem tego sposobu dobrego i bezpiecznego zarządzania. Od początku przygotowanie tych założeń odbywa się z KBW” - wyjaśnił Krzysztof Gawkowski. 

Jak dodał, sprawdzanie bezpieczeństwa systemów KBW odbywa się za pośrednictwem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

    Reklama

    Szkolenia dla członków komisji wyborczych

    Kluczową rolę w skutecznej weryfikacji tożsamości osób okazujących mDowód odegrają szkolenia członków komisji wyborczej.

    „Przygotowaliśmy wspólnie z Krajowym Biurem Wyborczym materiały szkoleniowe dla członków komisji. Ta współpraca trwa od wielu tygodni i te szkolenia już się powoli zaczynają. Członkowie komisji wyborczych będą sukcesywnie szkoleni właśnie przez KBW” - podkreślił dyrektor COI. 

      Reklama

      Nowe funkcje mObywatela

      Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że zgodnie ze „Strategią cyfryzacji Polski” do 2035 roku wszystkie kluczowe e-usługi znajdą się w aplikacji mObywatel. Sprawne wdrażanie kolejnych funkcji i dokumentów ułatwią procedowane aktualnie zmiany legislacyjne.

      Rosnąca rola mObywatela wymaga od nas przyjęcia właściwej perspektywy. Będziemy rozwijać aplikację tak, by proaktywnie wspierać obywatela w każdym momencie życia.  Opracowaliśmy >>mapę momentów życiowych obywateli<<, identyfikującą najważniejsze potrzeby użytkowników oraz stopień dojrzałości kluczowych usług do scyfryzowania. Część z usług zidentyfikowanych na naszej mapie wchodzi w zakres kompetencji różnych ministerstw i ich wdrożenie wymaga współpracy międzyresortowej.
      Radosław Maćkiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki

      Krzysztof Gawkowski zaznaczył także, że możliwe jest wprowadzenie w przyszłości funkcji cyfrowego zbierania podpisów poparcia komitetów wyborczych przed kolejnymi wyborami np. z wykorzystaniem aplikacji mObywatel.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama