Reklama

Polityka i prawo

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. komisji Pegasusa

Autor. CyberDefence24

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie sejmowej komisji śledczej zajmującej się zbadaniem tzw. afery Pegasusa w Polsce. Przedmiotem postępowania TK był zakres jej działalności.

We wtorek (tj. 10 września br.) na wokandę Trybunału Konstytucyjnego trafiła sprawa zakresu działania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Chodziło o zbadanie zgodności przepisów uchwały Sejmu z 17 stycznia br. powołującej wspomnianą komisję (art. 2) z zapisami Konstytucji RP (art. 2, 10, 95 ust. 2 oraz art. 111 ust. 1).

Czytaj też

Trybunał Konstytucyjny: zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją

Trybunał w składzie sędzia TK Zbigniew Jędrzejewski - przewodniczący, sędzia TK Stanisław Piotrowicz - sprawozdawca, sędzia TK Jarosław Wyrembak, orzekł jednogłośnie, że zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją

Wskazano konkretnie na art. 2 uchwały Sejmu (zapis pod linkiem), który – zdaniem Trybunału – jest sprzeczny z art. 2 Konstytucji RP („Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”). 

pegasus komisja śledcza Trybunał Konstytucyjny
Wyrok Trybunał Konstytucyjny ws. komisji śledczej ds. Pegasusa.
Autor. Trybunał Konstytucyjny

Inwigilacja Polek i Polaków

Przypomnijmy, że komisja powstała w celu wyjaśnienia sprawy wykorzystania narzędzia szpiegowskiego izraelskiej produkcji wobec polskich obywateli. Produkt NSO Group miał być użyty w stosunku do m.in. mecenasa Romana Giertycha, prokurator Ewy Wrzosek czy Krzystofa Brejzy.

Czytaj też

Reklama

Parlament Europejski wziął się za Polskę

Ujawnienie sprawy inwigilacji Polek i Polaków wywołało poruszenie również w Europie. Sprawą zajął się Parlament Europejski. W jego ramach powstała unijna komisja śledcza, która analizowała sytuację w naszym kraju oraz innych państwach wspólnoty, gdzie miały miejsce podobne przypadki (np. Grecja, Węgry czy Hiszpania). 

Reklama

Czas rozliczeń po wyborach

Po wygranych wyborach w 2023 r. tzw. Koalicja 15 października zapowiedziała, że rozliczy PiS również w kwestii Pegasusa. Nie czekano długo z podjęciem pierwszych kroków. Z początkiem 2024 r. powołano komisję śledczą, która do dziś zajmuje się sprawą. Przesłuchano m.in. lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego (więcej w materiale: Kaczyński przed komisją śledczą. Co wiedział o Pegasusie?). 

Czytaj też

Reklama

Czym jest Pegasus?

Mówimy o jednym z najpopularniejszych obecnie narzędzi szpiegowskich, stworzonych przez izraelską firmę NSO Group. Posiada bardzo szerokie możliwości, przez co stanowi poważne zagrożenie dla potencjalnych celów. 

Do infekcji urządzenia może dojść nawet bez żadnej interakcji ze strony użytkownika (np. kliknięcia w link). Pegasus pozwala wykradać dane, modyfikować je lub usuwać, rejestrować dźwięk i/lub obraz poprzez zdalne uruchomienie mikrofonu bądź kamery i znacznie więcej. 

O możliwościach, produkcji czy ochronie przed „izraelskim szpiegiem” rozmawialiśmy z prawdziwym ekspertem. Zobaczcie wywiad z Krzysztofem Dyki (prezesem ComCERT, Grupa Asseco), który już zyskał Wasze uznanie. Wideo poniżej w kafelku. 

YouTube cover video
Jak działa Pegasus?

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. WSK74PL

    TK,, czyli trybunał kasacyjny. Gdzie kolejność rozpatrywania wniesionych spraw, gdzie apolityczność, gdzie spełnianie wymogów przy powołaniu sędziów?