Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Komisja śledcza ds. Pegasusa w PE: "Potrzeba stworzyć europejski ekwiwalent Citizens Lab"

Autor. www.europarl.europa.eu

29 listopada w Parlamencie Europejskim odbyło się posiedzenie Komisji śledczej ds. Pegasusa i innych programów szpiegujących. Podczas wtorkowego spotkania przedstawiono pomysły zmian, które miałyby na celu zwiększenie transparentności europejskich rządów w kontekście używania narzędzi kontroli.

Reklama

Osobą prezentującą wnioski komisji była m.in. Sophie in't Veld – holenderska europarlamentarzystka, sprawozdawczyni komisji. Jej zdaniem, handel oprogramowaniem szpiegującym staje się coraz większym problemem i wyzwaniem dla Wspólnoty. Jak wskazuje europarlamentarzystka, wykorzystanie takiego oprogramowania jest "złamaniem prawa do prywatności oraz próbą wyciszenia opozycji". Według in't Veld, może to zwiększać szanse na manipulowanie wyborami.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zdaniem europosłanki „wszystkie państwa członkowskie wykorzystują oprogramowania szpiegujące, ale są państwa, które w szczególnie nieuzasadniony sposób z niego korzystają". W gronie tych państw wymieniła Polskę, Węgry, Hiszpanię oraz Grecję.

Sophie in't Veld mówiła też o tym, że wszystkie rządy krajów unijnych odmawiają zajęcia się tą sprawą, a to zasługuje na nazwanie tego procederu mianem „omerty", czyli zmowy milczenia.

Według niej, Unia Europejska powinna kłaść większy nacisk na rozwiązanie całej sprawy.

Propozycja zmian

Europosłanka zasugerowała też potrzebę podjęcia odpowiednich kroków, by naprawić tę sytuację. Oto pięć wymienionych przez nią postulatów:

1. Potrzeba warunkowego moratorium, które z jednej strony pozwoli na uzasadnione wykorzystywanie oprogramowania szpiegującego przez część państw członkowskich, podczas gdy będzie to zablokowane przez inne państwa członkowskie.

2. Europol powinien natychmiast rozpocząć dochodzenie w tej sprawie. Chodzi o przyjrzenie się problemowi w kontekście korupcji czy handlu oprogramowaniem szpiegowskim.

3. Komisja musi pilnie przeprowadzić poważne analizy wykorzystania takiego oprogramowania i jego zgodności z prawem unijnym.

4. Musi powstać europejski ekwiwalent Citizens Lab – potrzeba stworzenia unijnych zasobów.

5. Jeśli wykorzystano unijne pieniądze w sprawie pozyskania systemu szpiegującego, prokuratura europejska powinna wszcząć w tej sprawie dochodzenie.

Komisja powstała w marcu tego roku. Według pierwotnych założeń ma działać do czerwca 2023 roku. O kolejnych ustaleniach komisji PEGA będziemy informować na bieżąco.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama