Polityka i prawo
Fałszywe telefony z głosem Bidena. Posypały się kary
Kilka miesięcy po prawyborach prezydenckich w New Hampshire, Federalna Komisja Łączności podjęła decyzję ws. telefonów z wygenerowanym przez AI głosem prezydenta Joe Bidena. W sprawę zaangażował się również prokurator generalny stanu.
Na łamach CyberDefence24 poruszaliśmy sprawę oznaczania materiałów przez sztuczną inteligencję. Kilka tygodni temu taką zasadę wprowadziła Komisja Europejska w stosunku do platform mających co najmniej 45 mln użytkowników.
Z kolei w środę przewodnicząca amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności Jessica Rosenworcel wyraziła chęć wprowadzenia podobnej zasady w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj też
Milionowe kary za połączenia z głosem AI
Jednym z powodów, który skłonił szefową FCC do podążenia drogą europejską, były styczniowe prawybory prezydenckie w New Hampshire. Na kilka dni przed głosowaniem, tamtejsi mieszkańcy odbierali telefony, w których wygenerowany przez AI głos prezydenta Joe Bidena zachęcał ich do pozostania w domach zamiast pójścia do urn, o czym informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl w tym tekście.
Czytaj też
Teraz - jak podaje serwis The Record, Federalna Komisja Łączności postanowiła nałożyć kary na doradcę politycznego Steve’a Kramera (który miał stać za fałszywymi automatycznymi połączeniami do wyborców z głosem prezydenta Joe Bidena - red.) oraz operatora VoIP Lingo Management.
W przypadku Kramera, FCC nałożyła karę pieniężną w wysokości 6 mln dol. za złamanie Truth in Caller ID Act w postaci spoofingu telefonicznego. Natomiast Lingo otrzymał od Komisji 2 mln dol. kary za brak weryfikacji informacji dzwoniącego, które przekazywał Kramer podczas wykonywania połączeń.
Czytaj też
Odstraszanie od potencjalnych działań
Oprócz FCC, w sprawę zaangażował się także prokurator generalny stanu New Hampshire. Steve Kramer został oskarżony o podszywanie się pod kandydata w 13 przypadkach oraz powstrzymywanie wyborców od udziału w głosowaniu – także w 13 przypadkach.
Zdaniem cytowanego przez The Record Johna Bergmayera z grupy Public Knowledge, kary nałożone przez FCC na Kramera i Lingo mają być ostrzeżeniem w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich.
„Mam nadzieję, że w tym przypadku Federalna Komisja Łączności chce odstraszać od tego typu działań” – powiedział Bergmayer.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany