Reklama

Polityka i prawo

Estonia pomaga bronić Ukrainy. Odpiera cyberataki Rosji

virus
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Estonia aktywnie angażuje się we wspieranie Ukrainy w odpieraniu agresji ze strony Rosji. Tallin zlecił swoim specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa prowadzenie działań na rzecz neutralizowania wrogich cyberataków. Kijów otrzymuje też pomoc finansową.

Reklama

Estonia uznawana jest za wzór „cyfrowego państwa”. Tamtejsze władze zdecydowały się na postawienie na digitalizację kraju w związku z zagrożeniami, z jakimi muszą się mierzyć. Mowa o cyberatakach prowadzonych przez m.in. Rosję, których intensywność niejednokrotnie doprowadziła do poważnych zakłóceń w pracy np. administracji czy sektora finansowego.

Reklama

Rozwiązania wdrożone przez Estonię są analizowane przez inne państwa, które próbują je naśladować i implementować we własnych warunkach. O tym, że to nie jedynie „cyfrowa bajka” opowiadana na potrzeby popularyzacji procesu digitalizacji kraju, niech świadczy to, że NATO wybrało Tallin na swoją cyberstolicę. To miasto będące cybersercem sojuszu i siedziba NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE).

Więcej o Estonii jako o cyfrowym państwie piszemy na łamach naszego #CyberMagazynu: Estońska skała. „Historia nie może się powtórzyć”.

Reklama

Czytaj też

Codzienny kontakt

Doświadczenie i umiejętności posiadane przez estońskich specjalistów mają szczególne znaczenie w przypadku wojny hybrydowej, której jednym z elementów są operacje w cyberprzestrzeni. To m.in. dzięki nim Ukraina jest w stanie skutecznie stawiać czoła cyberatakom ze strony grup powiązanych z Rosją.

Współpraca między Kijowem i Tallinem ma charakter ciągły. Każdego dnia przedstawiciele obu państw rozmawiają ze sobą i dzielą się informacjami.

Cytowany przez Politico Luukas Ilves, podsekretarz ds. transformacji cyfrowej Estonii, wskazuje, że sam osobiście co tydzień kontaktuje się ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami, a część jego kolegów robi to codziennie.

Czytaj też

Odpieranie cyberataków

W praktyce pomoc polega na np. zlecaniu estońskim specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa prowadzenie operacji, których celem jest neutralizacja prób cyberataków wymierzonych w ukraińską infrastrukturę krytyczną (np. obiekty z sektora energetycznego).

Byliśmy jednym z bardziej zaangażowanych we współpracę z Ukrainą państw europejskich.
Luukas Ilves, podsekretarz ds. transformacji cyfrowej Estonii

Rząd w Tallinie zlecił estońskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Informacji (RIA) podjęcie wysiłków na rzecz udzielenia Kijowowi wsparcia w ochronie infrastruktury IT przed wrogimi działaniami. Jednym z elementów współpracy jest też wymiana informacji o cyberzagrożeniach.

Gert Auväärt, zastępca dyrektora RIA, potwierdza na łamach Politico, że Estonia wykorzystuje swoje doświadczenia związane z odpieraniem rosyjskich cyberataków, aby pomóc Ukrainie w obronie jej sieci i systemów.

Estonia będzie nadal robić wszystko, co się da, aby pomóc im (Ukraińcom – red.) wygrać tę wojnę, zarówno w tradycyjnej domenie, jak i cyberprzestrzeni.
Gert Auväärt, zastępca dyrektora RIA

Czytaj też

Pomoc finansowa

Ponadto, jak podaje Politico, Estonia ma stać za programem UE o wartości blisko 11 mln euro, zapewniający Ukrainie usługi w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji.

Ponadto, warto podkreślić, że Tallin wspiera ekonomicznie Kijów. Z danych Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej wynika, że Estonia zajmuje czołowe miejsce, biorąc pod uwagę całkowitą pomoc finansową dla Ukrainy pod względem PKB. Środki przeznaczane na obszar cyber sięgają „milionów” – zaznacza Luukas Ilves.

Czytaj też

Inwestycja w cyberbezpieczeństwo

Wsparcie Kijowa jest możliwe, ponieważ Tallin był na to gotowy. Doświadczenie to istotny element, lecz nie jedyny. Nie można rozwijać się w cyberprzestrzeni bez posiadania wysokiej jakości narzędzi, specjalistów i personelu.

Tylko w ubiegłym roku RIA podwoiła swój personel i budżet. Patrząc szerzej, 50 proc. wydatków rządu w obszarze technologii przeznaczonych jest na cyberbezpieczeństwo. Estonia przeznaczyła na ten cel w 2022 r. dodatkowe 60 mln euro. Tallin planuje kolejne inwestycje.

Digitalizacja państwa oraz wojna w Ukrainie były również głównymi wątkami naszej rozmowy z Eriką Piirmets, doradczynią ds. transformacji cyfrowej w e-Estonia Briefing Centre. Materiał można znaleźć pod linkiem: E-Estonia, czyli cyfrowe e-państwo. Jak cyberzagrożenia zmienić w szansę?

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze