Reklama

Polityka i prawo

Podpisano porozumienie o współpracy między UKE a ukraińskim regulatorem

Bliska współpraca UKE z ukraińskim operatorem. Podpisano porozumienie

Prezes UKE podpisał nowe memorandum o partnerstwie i współpracy w zakresie regulacji komunikacji elektronicznej ze swoim odpowiednikiem z Ukrainy.

Reklama

8 grudnia 2022 r. w Pradze, po pierwszym dniu Posiedzenia Plenarnego BEREC, prezes UKE dr inż. Jacek Oko i przewodniczący Państwowej Komisji Regulacji Łączności Elektronicznej, Częstotliwości Radiowych i Usług Pocztowych (NCEC) Ukrainy Oleksandr Zhyvotovskyi podpisali Memorandum o partnerstwie i współpracy w zakresie regulacji komunikacji elektronicznej - podaje UKE.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Co zakłada porozumienie?

Podpisany dokument ma oznaczać wzmocnienie i pogłębienie dwustronnej współpracy poprzez: wzajemne wspieranie się w celu reagowania na wszelkie sytuacje kryzysowe, które mają wpływ na sektor komunikacji elektronicznej; rozwój, wykorzystywanie i udostępnianie narzędzi do szybkiej odbudowy w przypadku uszkodzenia urządzeń i sieci komunikacji elektronicznej; współpracę sektorów publicznego i prywatnego, by wdrażać wspólne inicjatywy i projekty; stworzenie warunków do wzmocnienia współpracy pomiędzy sektorami komunikacji elektronicznej obu państw.

Memorandum obejmuje współpracę w zakresie m. in. zarządzania ograniczonymi zasobami komunikacji elektronicznej, koordynacji transgranicznej częstotliwości, zapewnienie odpowiedniej jakości usług komunikacji elektronicznej dla użytkowników czy dostęp do infrastruktury komunikacji elektronicznej - informuje Urząd.

Współpraca na 5 lat

Porozumienie obowiązuje przez pięć lat i wchodzi w życie z dniem podpisania. Będzie automatycznie przedłużane o kolejne pięć lat, chyba że dojdzie do jego wypowiedzenia przez obie strony.

Do tej pory podstawą współpracy dwustronnej pomiędzy UKE a NCEC była Deklaracja współpracy w obszarze regulacji łączności między Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej Rzeczypospolitej Polskiej a Państwową Komisją Regulacji Łączności Informatyzacji Ukrainy z 20 listopada 2012 roku.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama