Reklama

Armia i Służby

Irańskie drony w Ukrainie. Hakerzy wykorzystują nośny temat

M214 ГЕPAНЬ-2
Autor. The Strategic Communications Directorate of the Ukrainian Armed Forces/Wikimedia Commons/CC4.0

Ukraiński zespół reagowania na incydenty CERT-UA wykrył nową kampanię, w ramach której hakerzy rozsyłają niebezpieczne e-maile. O zagrożeniu specjalistów ostrzegła jednostka ds. cyberbezpieczeństwa Kolei Ukraińskich.

Reklama

Atakujący podszywają się pod Państwowe Pogotowie Ratunkowe i w jego imieniu kierują do obywateli wiadomości na temat irańskich dronów Shahed-136. „Jak rozpoznać drona kamikaze?” – brzmi tytuł korespondencji.

Reklama

W treści maila znajduje się archiwum RAR o nazwie „shahed-136.rar” z dokumentem „shahed.ppsx”. Jego otwarcie skutkuje pobraniem na urządzenie złośliwego oprogramowania „DolphinCape”.

Głównymi funkcjami wirusa są m.in. zbieranie informacji, przesyłanie plików czy robienie zrzutów ekranu.

Reklama

Czytaj też

Zdrowy rozsądek

W specjalnym alercie Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) ostrzega, że hakerzy często podszywają się pod przedstawicieli władzy, instytucje zaufania publicznego itd., aby uśpić czujność ofiar i skłonić je do określonego działania.

SSSCIP radzi, by zachować zdrowy rozsądek i przed otwarciem wiadomości dokładnie przyjrzeć się jej tematowi, treści i nadawcy. Każda literówka lub inny błąd powinny wzbudzić podejrzenia. W takiej sytuacji bezwzględnie niewolno pobierać żadnych dołączonych plików ani klikać w załączniki.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama