Armia i Służby
Wojna w sieci. Ukraina: Jeszcze nie można mówić o wygranej
Obecnie jest za wcześnie, aby mówić o wygranej Ukrainy w ramach konfrontacji z Rosją w cyberprzestrzeni – wynika ze słów Wiktora Żory, zastępcy szefa Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Kijów mówi wprost o konieczności bliskiej współpracy z partnerami, w tym USA i Polską.
Rok 2022 dla Ukrainy to czas brutalnej wojny prowadzonej przez Rosję. Inwazja rozpoczęła się w 24 lutego br., choć niektóre działania Moskwa prowadziła już wcześniej (np. w cyberprzestrzeni). Śmierć, zniszczenie, cierpienie, ale i dumna walka o wolność opisują rzeczywistość naszych wschodnich sąsiadów.
Dla Kijowa koniec roku jest czasem podsumowań. Co udało się osiągnąć, a co należy poprawić, aby skutecznie odeprzeć rosyjską agresję i przegonić okupanta. Trwający konflikt nie rozgrywa się jedynie w tradycyjnych domenach. Ze względu na charakter hybrydowe toczy się również cyberprzestrzeni. W związku z tym konieczne jest wyciągnięcie wniosków dotyczących także tego obszaru.
Czytaj też
Ostatnie spotkanie w roku wojny
8 grudnia br. miało miejsce ostatnie w tym roku spotkanie ukraińskiego Narodowego Klastra Cyberbezpieczeństwa. Zostało poświęcone sytuacji, jaka ma miejsce w cyberprzestrzeni w związku z wojną wywołaną przez Rosję – czytamy w komunikacie do sprawy, wydanym przez Państwową Służbę Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy(SSSCIP).
Podczas rozmów specjaliści i przedstawiciele administracji dokonali analizy osiągnięć oraz luk i wad w odniesieniu do systemu cyberbezpieczeństwa Ukrainy. Omówili również dalsze kroki, które należy podjąć, aby podnieść cyberodporność kraju.
Krajowy Klaster Cyberbezpieczeństwa to wydajna platforma przeznaczona nie tylko do dzielenia się przemyśleniami, ale także do pisania nowych scenariuszy, opracowywania kolejnych schematów działania w celu zwiększenia naszego cyberbezpieczeństwa.
Wiktor Żora, zastępca szefa SSSCIP
Wiktor Żora, będący zastępcą szefa SSSCIP, jednoznacznie podkreślił, że obecnie jest za wcześnie, aby mówić o wygranej bloku ukraińskiego (Ukraina wspierana przez partnerów) w ramach konfrontacji z Rosją w cyberprzestrzeni. Zaznaczył, że aby skutecznie walczyć z cyberzagrożeniami, konieczne jest podjęcie dalszych wspólnych wysiłków.
Równocześnie przedstawiciel SSSCIP podziękował nie tylko ukraińskim instytucjom odpowiedzialnym za cyberbezpieczeństwo, ale również partnerom z innych państw, na czele ze Stanami Zjednoczonymi. Z Kijowem blisko współpracują np. CISA, ENISA i CERT-EU, a także jednostki z Polski i Rumunii.
Czytaj też
Ukraina zmienia przepisy
Z kolei Danyło Mialkowskij, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Administracji SSSCIP, zwrócił uwagę, że mijającym roku w Ukrainie przyjęto szereg istotnych ustaw z perspektywy cyberprzestrzeni.
Mowa o m.in. zmianach legislacyjnych, których celem jest aktywne przeciwdziałanie rosyjskiej agresji w sieci, budowanie chmury, bezpieczne przechowywanie danych oraz ochrona infrastruktury krytycznej.
Poza tym co już uchwalono, trwają prace nad kolejnymi regulacjami, które mają przyczynić się do podniesienia cyberbezpieczeństwa kraju. Jednym z nich jest wdrożenie planu działania na rzecz realizacji Strategii Cyberbezpieczeństwa 2023.
Równie istotne z perspektywy Kijowa jest dostosowywanie prawodawstwa do wymogów UE w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].