Polityka i prawo
Pieniądze dla samorządów. Dostaną środki na cyberbezpieczeństwo
Ustawa, która leży już na biurku prezydenta, zakłada możliwość udzielenia samorządom wsparcia finansowego na cele związane z cyberbezpieczeństwem. Środki miałyby pochodzić z budżetu państwa oraz specjalnego funduszu, który mógłby utworzyć NASK-PIB.
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 przewiduje wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w związku z realizacją przez nie zadań i celów dotyczących cyberbezpieczeństwa.
Czytaj też
Fundusz wsparcia
Przepisy, które są już na biurku prezydenta i czekają na jego podpis, wskazują, że „w 2023 r. instytut badawczy nadzorowany przez ministra właściwego do spraw informatyzacji (NASK-PIB – red.) może utworzyć ze środków funduszu rezerwowego, w wysokości do 10 proc. tego funduszu za poprzedni rok obrotowy, Fundusz wsparcia jednostek samorządu terytorialnego”.
Powyższa inicjatywa umożliwi instytutowi badawczemu nadzorowanemu przez ministra właściwego do spraw informatyzacji (NASK-PIB), w 2023 r. utworzenie, ze środków własnych, nowego funduszu - Funduszu wsparcia jednostek samorządu terytorialnego, obok funduszy, które instytut może tworzyć na mocy art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych.
Uzasadnienie do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023
Ustawa stwierdza, że otrzymanie wsparcia finansowego odbywa się na podstawie umowy zawartej między NASK-PIB a daną jednostką samorządu terytorialnego. W jej treści ma znajdować się przede wszystkim szczegółowy opis zadania i terminu wykonania, kwota, termin wykorzystania środków (nie dalej niż 31.12.2023 r.), czas oraz sposób rozliczenia, okres na udzielenie zwrotu niewykorzystanej puli, a także tryb kontroli realizacji inwestycji.
Czytaj też
Pieniądze od ministra
Ponadto, minister odpowiedzialny za obszar informatyzacji „może przekazać z części budżetu państwa, której jest dysponentem, jednostce samorządu terytorialnego środki na realizację zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa”. Ustawa mówi wprost: przekazanie pieniędzy odbywa się w formie dotacji celowej.
Wysokość kwoty, którą minister może przekazać samorządom, jest ograniczona prawnie. Przepisy regulacji wskazują, że łączna wysokość dotacji nie może przekraczać 5 proc. wydatków ujętych w części budżetu państwa, będącej w dyspozycji ministra.
Aby uzyskać środki tą ścieżką, jednostka samorządu terytorialnego musi złożyć do ministra wniosek o udzielenie dotacji. Powinien on zawierać oznaczenie jednostki samorządowej, zakres i szczegółowy opis zadania/inwestycji, termin realizacji, wysokość kwoty (o którą wnioskuje) oraz kosztorys.
Wsparcie finansowe odbywa się na podstawie umowy między samorządem a ministrem.
Czytaj też
Realne zagrożenie
W uzasadnieniu do projektu ustawy stwierdzono, że celem wprowadzenia przepisów w obecnym kształcie jest chęć wsparcia samorządów w obszarze cyberbezpieczeństwa, ponieważ są one szczególnie narażone na cyberzagrożenia.
Nie są to puste słowa, czego potwierdzeniem może być cyberatak z 5 grudnia br. na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Za pomocą ransomware zaszyfrowano zasoby Elektronicznego Zarządzania Dokumentami (EZD) Urzędu. W efekcie część infrastruktury musiała zostać odłączona od sieci. Istnieje również ryzyko wycieku danych.
Czytaj też
To możliwość, nie obowiązek
Należy jednak pamiętać, że opisane w projekcie ustawy mechanizmy finansowania są fakultatywne z perspektywy podmiotów udzielających dotacji. Regulacja tworzy jedynie dla ministra i NASK-PIB możliwości przekazania samorządom określonej puli na cyberbezpieczeństwo.
Nie jest to obligatoryjne wsparcie, co oznacza, że złożony wniosek nie musi z góry spotkać się z akceptacją, a w efekcie uzyskaniem środków.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany