Reklama

Polityka i prawo

Czego potrzebuje cyfrowe państwo?

Podczas czwartkowych konsultacji społecznych Ministerstwa Cyfryzacji, poruszone zostały również kwestie związane z cyfrowym państwem. O czym konkretnie mówiono?
Podczas czwartkowych konsultacji społecznych Ministerstwa Cyfryzacji, poruszone zostały również kwestie związane z cyfrowym państwem. O czym konkretnie mówiono?
Autor. Krzysztof Gawkowski / X

Trwające na PGE Narodowym konsultacje społeczne organizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji stały się miejscem dyskusji nad sześcioma elementami strategii cyfryzacji państwa. Jedną z dyskusji poświęcono kwestiom związanym z cyfrowym państwem.

W czwartek 20 czerwca Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało na PGE Narodowym w Warszawie konsultacje społeczne dotyczące kwestii strategii cyfryzacji państwa. Podczas przemówienia otwierającego wydarzenie, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że omawiany dokument zostanie opublikowany jeszcze w tym roku.

Czytaj też

Reklama

Będzie pełna cyfryzacja administracji

Jeden z paneli, które odbyły się w ramach konsultacji, został poświęcony zagadnieniom związanym z cyfrowym państwem. Spotkanie, prowadzone przez Katarzynę Bis-Płazę z Departamentu Projektów i Strategii oraz Magdalenę Malinowską-Wójcicką, dyrektor Departamentu Transformacji Cyfrowej, skupione było wokół pięciu zagadnień:

  1. usprawnienia koordynacji cyfryzacji kraju
  2. modelu tworzenia i finansowania rozwiązań cyfrowych dla administracji publicznej
  3. potrzeb skuteczniejszej cyfryzacji instytucji publicznych oraz poprawy jakości e-usług
  4. modelu wdrażania chmury w administracji
  5. oczekiwań wobec procesów cyfryzacyjnych administracji publicznej.

Padło również kilka zapowiedzi ze strony przedstawicielek resortu cyfryzacji. Wszystkie podmioty administracji mają docelowo przejść na cyfrowy obieg dokumentów oraz cyfrowe usługi, zaś w każdym ministerstwie pojawi się pełnomocnik ds. cyfryzacji. Z kolei Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zostanie przekształcony w Komitet ds. Cyfryzacji.

Czytaj też

Reklama

Cyfryzacja prawa oraz strategiczne podejście

W części dyskusyjnej pojawiło się sporo uwag co do tego, jakie problemy powinny zostać zaadresowane w ramach strategii. Piotr Sitak z Asseco Poland zwrócił uwagę na kwestię cyfryzacji prawa – konieczne jest takie podejście do budowy przepisów prawnych, aby uwzględniało ono potrzebę budowy usług cyfrowych. 

Z kolei Marek Średniawa z Politechniki Warszawskiej wskazał na brak strategicznego podejścia. Jego zdaniem, konieczne jest także egzekwowanie obrotu cyfrowego dokumentami przez instytucje.

Czytaj też

Reklama

Edukacja, platformy i przetargi

Istotne zadania są również w innych sektorach związanych z cyfryzacją. Marcin Pax z Lernetic zauważył, że konieczna jest aktualizacja narzędzi cyfrowych w edukacji. „Nasza cyfrowa rewolucja trwa od 2012 roku, ale nasze dzieci wciąż latają z ciężkimi podręcznikami i nie mają dostępu do narzędzi cyfrowych. Mówimy o AI, a w ustawie cyfrowy podręcznik to jest PDF” – powiedział.

Inną ważną kwestię podniósł z kolei Jan Oleszczuk-Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii. Jego zdaniem ważne są dwie kwestie – pierwszą z nich jest kontrolowanie platform, które są uważane za istotne dla państwa; przykładem jest sytuacja związana z TikTokiem w Stanach Zjednoczonych. Drugą zaś sprawą jest inwentaryzacja zasobów chmurowych.

Uwagę na problem pozornie niezwiązany z cyfryzacją zwróciła także Marta Przeor z SII, wskazując na długi czas organizacji przetargów. Jej zdaniem, możliwe byłoby wykorzystanie prostych algorytmów sztucznej inteligencji, aby przyspieszyć choć część procesów z tym związanych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: .

Reklama
Reklama

Komentarze