Polityka i prawo
Czego potrzebuje cyfrowe państwo?
Trwające na PGE Narodowym konsultacje społeczne organizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji stały się miejscem dyskusji nad sześcioma elementami strategii cyfryzacji państwa. Jedną z dyskusji poświęcono kwestiom związanym z cyfrowym państwem.
W czwartek 20 czerwca Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało na PGE Narodowym w Warszawie konsultacje społeczne dotyczące kwestii strategii cyfryzacji państwa. Podczas przemówienia otwierającego wydarzenie, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że omawiany dokument zostanie opublikowany jeszcze w tym roku.
Czytaj też
Będzie pełna cyfryzacja administracji
Jeden z paneli, które odbyły się w ramach konsultacji, został poświęcony zagadnieniom związanym z cyfrowym państwem. Spotkanie, prowadzone przez Katarzynę Bis-Płazę z Departamentu Projektów i Strategii oraz Magdalenę Malinowską-Wójcicką, dyrektor Departamentu Transformacji Cyfrowej, skupione było wokół pięciu zagadnień:
- usprawnienia koordynacji cyfryzacji kraju
- modelu tworzenia i finansowania rozwiązań cyfrowych dla administracji publicznej
- potrzeb skuteczniejszej cyfryzacji instytucji publicznych oraz poprawy jakości e-usług
- modelu wdrażania chmury w administracji
- oczekiwań wobec procesów cyfryzacyjnych administracji publicznej.
Padło również kilka zapowiedzi ze strony przedstawicielek resortu cyfryzacji. Wszystkie podmioty administracji mają docelowo przejść na cyfrowy obieg dokumentów oraz cyfrowe usługi, zaś w każdym ministerstwie pojawi się pełnomocnik ds. cyfryzacji. Z kolei Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji zostanie przekształcony w Komitet ds. Cyfryzacji.
Czytaj też
Cyfryzacja prawa oraz strategiczne podejście
W części dyskusyjnej pojawiło się sporo uwag co do tego, jakie problemy powinny zostać zaadresowane w ramach strategii. Piotr Sitak z Asseco Poland zwrócił uwagę na kwestię cyfryzacji prawa – konieczne jest takie podejście do budowy przepisów prawnych, aby uwzględniało ono potrzebę budowy usług cyfrowych.
Z kolei Marek Średniawa z Politechniki Warszawskiej wskazał na brak strategicznego podejścia. Jego zdaniem, konieczne jest także egzekwowanie obrotu cyfrowego dokumentami przez instytucje.
Czytaj też
Edukacja, platformy i przetargi
Istotne zadania są również w innych sektorach związanych z cyfryzacją. Marcin Pax z Lernetic zauważył, że konieczna jest aktualizacja narzędzi cyfrowych w edukacji. „Nasza cyfrowa rewolucja trwa od 2012 roku, ale nasze dzieci wciąż latają z ciężkimi podręcznikami i nie mają dostępu do narzędzi cyfrowych. Mówimy o AI, a w ustawie cyfrowy podręcznik to jest PDF” – powiedział.
Inną ważną kwestię podniósł z kolei Jan Oleszczuk-Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii. Jego zdaniem ważne są dwie kwestie – pierwszą z nich jest kontrolowanie platform, które są uważane za istotne dla państwa; przykładem jest sytuacja związana z TikTokiem w Stanach Zjednoczonych. Drugą zaś sprawą jest inwentaryzacja zasobów chmurowych.
Uwagę na problem pozornie niezwiązany z cyfryzacją zwróciła także Marta Przeor z SII, wskazując na długi czas organizacji przetargów. Jej zdaniem, możliwe byłoby wykorzystanie prostych algorytmów sztucznej inteligencji, aby przyspieszyć choć część procesów z tym związanych.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: