Reklama

Technologie

Meta zawiesza szkolenie sztucznej inteligencji w UE. UODO komentuje

Meta a szkolenie sztucznej inteligencji na danych z FAcebooka i Instagrama
Do sprawy odniósł się Mirosław Wróblewski, prezes UODO w komunikacie opublikowanym na stronie urzędu
Autor. meta.ai

Meta tymczasowo zawiesiła wprowadzenie polityki, która zakłada szkolenie sztucznej inteligencji na danych Europejczyków. Do sprawy odniósł się Mirosław Wróblewski, prezes UODO, w komunikacie opublikowanym na stronie urzędu.

Jak pisaliśmy w CyberDefence24.pl, Meta podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu planów co do treningu modeli sztucznej inteligencji na postach, zdjęciach i podpisach europejskich użytkowników Instagrama i Facebooka. Nowa polityka firmy miała wejść w życie 26 czerwca.

Decyzja jest wynikiem działań Irlandzkiego organ ochrony danych (Data Protection Comission, DPC), który spotkał się z Metą. Jak podkreśla PUODO, w wyniku spotkania spółka zawiesiła swoją politykę na terenie Unii Europejskiej.

Irlandzki organ ochrony danych będzie kontynuował prowadzenie rozmów ze spółką META w niniejszej kwestii. Będzie też informował o wynikach tych rozmów pozostałe organy ochrony danych” – czytamy w komunikacie prezesa UODO.

Czytaj też

Reklama

Skarga do Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Decyzja Mety jest też pokłosiem działań organizacji Noyb (None Of Your Business), znanej też jako Europejskie Centrum Praw Cyfrowych. Nyoyb złożył skargi na działania Mety do 11 organów ochrony danych, w tym do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, o czym pisaliśmy w naszym portalu.

Czytaj też

Reklama

Czego dotyczyły skargi?

PUOD zwraca uwagę, że zgodnie z nową polityką prywatności Mety, tylko do 26 czerwca br. użytkownicy Facebooka mogli wypełnić specjalny formularz i wyrazić sprzeciw wobec wykorzystania danych osobowych do szkolenia AI. Uwzględnienie sprzeciwu obwarowane było jednak pewnymi obostrzeniami, np. koniecznością wskazania uzasadnienia.

Według Noyb, taka polityka spółki jest sprzeczna z prawem do bycia zapomnianym, które jest zawarte w 17 artykule RODO oraz jeszcze z innymi siedmioma przepisami RODO, w tym dotyczącymi przejrzystości.

Przetwarzanie danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

„Stosowanie przepisów RODO powinno być jednakowe w całej Unii Europejskiej, dlatego także działania UODO w tej sprawie muszą być zharmonizowane z tymi, jakie podejmują inne organy, w tym irlandzki organ nadzorczy, który jest wiodącym w tej sprawie, z uwagi na lokalizację siedziby przedstawicielstwa spółki META” – stwierdził Mirosław Wróblewski, prezes UODO w komunikacie.

Wróblewski zaznacza ponadto, że przetwarzanie danych osobowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji musi się odbywać z poszanowaniem przepisów o ochronie danych osobowych, a „organy nadzorcze będą wspólnie podejmować działania i wspierać się w sytuacji, gdy będzie istniało ryzyko dla naruszenia prywatności osób, których dane dotyczą”.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama