Reklama

Technologie

Minister cyfryzacji: równość nie może być tylko sloganem

Gawkowski na Woman in tech Summit
Ministerstwo cyfryzacji objęło patronat nad wydarzeniem Women in Tech Summit
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / X

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przemawiał podczas konferencji Women in Tech Summit 2024. „Dynamiczny rozwój Polski we wszystkich sektorach nie byłby możliwy bez wkładu kobiet” – zaznaczył. Głos zabrała też ministra edukacji Barbara Nowacka.

„Nie chcemy, żeby hasło równości było tylko sloganem. Dążymy do prawdziwej równości, również w świecie technologii” - mówił Gawkowski podczas otwarcia 6. edycji wydarzenia, na którym byliśmy obecni.

Ministerstwo cyfryzacji jest jednym z instytucjonalnych patronów Women in Tech.

Minister cyfryzacji o kobietach

„Siła kobiet jest odpowiedzią na potrzeby nowoczesnego państwa” – stwierdził minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

„Dzisiejsze wydarzenie to nie tylko konferencja dotycząca cyfryzacji, technologii i nauki, lecz przede wszystkim celebracja siły, talentu i profesjonalizmu kobiet” – dodał.

Gawkowski zaznaczył, że większość osób na stanowiskach kierowniczych w Ministerstwie Cyfryzacji to kobiety. Wyraził też nadzieje, że… kolejnym ministrem cyfryzacji zostanie kobieta.

Czytaj też

Reklama

Ministra edukacji: drzwi dla kobiet w IT muszą być szerzej otwarte

Podczas otwarcia konferencji Women in Tech Summit przemawiała też m.in. ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka. Podkreśliła, że niezbędne jest inwestowanie w naukę, a drzwi dla kobiet w IT muszą być szerzej otwarte.

Ministra Nowacka poinformowała też o inauguracji programu „Dziewczyny do nauki!”. To wspólne przedsięwzięcie naukowczyń z polskich uczelni technicznych i medycznych zainicjowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Fundacją Młodej Nauki i Porozumieniem Doktorantów Uczelni Technicznych. 

Ma na celu konsolidacje środowiska kobiet nauk ścisłych i technicznych i zachęcanie studentek do udziału w projektach badawczych.

Czytaj też

Reklama

Wydarzenie zorganizowane przez kobiety dla kobiet

Women in Tech to międzynarodowe, dwudniowe targi pracy organizowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w dniach 12-13 czerwca. To największe tego typu wydarzenie w Europie – tworzone głównie przez kobiety i z myślą o kobietach w branży IT i nowoczesnych technologii. 10 procent spośród 13 tysięcy gości stanowią mężczyźni, co świadczy o tym, że też chętnie biorą udział w wydarzeniu.

Na pięciu scenach występuje 150 ekspertek i ekspertów, do dyspozycji są też warsztaty i sesje mentoringowe. Jak zaznaczyła prezeska Fundacji Bianka Siwińska – tegoroczna edycja jest w szczególności poświęcona tematowi komputera kwantowego, ale też neuroróżnorodności oraz zmianom klimatycznym.

Czytaj też

Reklama

Kwanty przyszłością

Nowością na Women in Tech Summit jest w tym roku tech scene, czyli scena technologiczna, gdzie odbywają się głównie wystąpienia i panele dyskusyjne dotyczące komputera kwantowego. Jego model zaprezentowano zresztą na wydarzeniu.

To właśnie przedstawicele Ministerstwa Cyfryzacji - Krzysztof Gawkowski, wraz z dr Agnieszką Jankowską, przewodniczącą Rady ds. Cyfryzacji oraz Pamelą Krzypkowską, dyrektorką Departamentu Badań i Innowacji w MC, dokonali oficjalnego otwarcia sceny technologicznej.

„Analizując przeszłość, widzimy, że przełomowe technologie tworzyły istotne punkty zwrotne w procesie cyfryzacji. Kwanty są właśnie takim punktem – transformują teraźniejszość i mają moc zmieniania przyszłości nas wszystkich” - skomentował Gawkowski ze sceny.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama