Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce. Nowy komunikat resortu cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nowy komunikat dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni. Ile incydentów miało miejsce w ostatnią niedzielę?
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nowy komunikat dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni. Ile incydentów miało miejsce w ostatnią niedzielę?
Autor. Mohammad Rahmani/Unsplash

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało w poniedziałek kolejny komunikat o zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Odnotowano znaczny spadek we wszystkich monitorowanych kategoriach zdarzeń.

Najnowszy komunikat resortu cyfryzacji otwiera drugi tydzień, gdy informacje o zagrożeniach w cyberprzestrzeni są podawane publicznie. Pierwszy tego typu przekaz pojawił się we wtorek 4 czerwca. Kilka dni wcześniej doszło do ataku hakerskiego na Polską Agencję Prasową.

Czytaj też

Reklama

Tysiąc zgłoszeń mniej w CSIRT NASK

Według komunikatu, CSIRT NASK odpowiedzialny za samorządy, przedsiębiorstwa oraz zgłoszenia od osób fizycznych otrzymał w niedzielę 616 zgłoszeń zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Poprzednia informacja, dotycząca czwartku 6 czerwca, wskazywała na 1626 zgłoszeń – oznacza to spadek o ponad 1000.

Ze wspomnianego grona, CSIRT NASK zidentyfikował 60 nowych incydentów. W tej kategorii również zauważono spadek o ok. 400 incydentów, z czwartkowego poziomu 461. 4 spośród 60 incydentów miały miejsce w podmiocie publicznym.

Czytaj też

Reklama

Mniej zgłoszeń także w CERT Polska

Znacznie mniej zgłoszeń obsłużył również CERT Polska. Na liście ostrzeżeń przed stronami wyłudzającymi dane znalazło się bowiem 48 domen. Spadki można wytłumaczyć okresem weekendowym – warto jednak pamiętać, że zgłoszenia mogą być przekazywane obu wspomnianym podmiotom bez względu na porę dnia czy status dnia jako wolnego od pracy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama