Reklama

Polityka i prawo

Chińskie 5G nie dla Europy? USA wzmocnią ochronę NATO i Trójmorza

Autor. Ervins Strauhmanis/Flickr/CC BY 2.0 / Foreign, Commonwealth & Development Office/Flickr/CC BY 2.0 / Presidencia de la República Mexicana/Flickr/CC BY 2.0

Izba Reprezentantów USA przyjęła regulację dotyczącą bezpieczeństwa telekomunikacyjnego regionu transatlantyckiego, w tym 5G. Przepisy mają dać Amerykanom narzędzia do lepszej ochrony infrastruktury państw NATO, Trójmorza i Ukrainy przed Chinami. 

Reklama

Izba Reprezentantów uchwaliła przepisy dotyczące bezpieczeństwa telekomunikacyjnego Transatlantic Telecommunications Security Act” w stosunku: za - 366, przeciw - 60. Regulacja trafi teraz do Senatu

Reklama

Celem regulacji jest ochrona europejskich sieci przed zagrożeniami płynącymi ze strony Chin i Rosji. Za jej pomocą Stany Zjednoczone chcą czuwać nad rozwojem bezpiecznego 5G i innych zaawansowanych rozwiązań telekomunikacyjnych w Ukrainie, państwach NATO i krajów Inicjatywy Trójmorza.

Czytaj też

Chiny – „alarmujące zagrożenie”

Reklama

Amerykańska kongresmenka Marcy Kaptur wskazuje, że państwa Europy Środkowej i Wschodniej pracują nad wdrożeniem nowoczesnych sieci, lecz ich zdolności finansowe i do budowania niezbędnej infrastruktury, bez wsparcia państw trzecich, jest ograniczona. A to szansa dla konkurentów, takich jak Chiny by poszerzać swoje strefy wpływów

Ze względu na fakt, że Chiny i Rosja otwarcie są wrogo nastawione do ich wolności i demokracji, kraje Europy Środkowej i Wschodniej potrzebują teraz naszego wsparcia bardziej niż kiedykolwiek.
Marcy Kaptur, kongresmenka USA

Polityczka podkreśla, że Pekin poprzez swoją inicjatywę „Pasa i Szlaku” zaangażował się w kampanię finansowania projektów telekomunikacyjnych w innych krajach i zintegrowania chińskiej technologii z ich sieciami. Jej zdaniem to „alarmujące zagrożenie” dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. 

Czytaj też

Nowe przepisy

Ustawa przyjęta przez Izbę Reprezentantów zakłada powołanie dyrektora Kampanii Bezpieczeństwa Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w ramach Departamentu Stanu. 

Ponadto, zaleca sekretarzowi stanu udzielenie dyplomatycznego i politycznego wsparcia dla rozwoju bezpiecznych sieci telekomunikacyjnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Co więcej, przepisy upoważniają określone federalne agencje i departamenty, w tym Agencję Handlu i Rozwoju, do wspierania projektów dotyczących rozwoju sieci telekomunikacyjnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, zarówno na wczesnym, jak i dalszym ich etapie. 

Bezpieczna i niezawodna sieć telekomunikacyjna ma kluczowe znaczenie dla stabilności i postępu, a osłabienie kontroli Chin nad infrastrukturą naszych sojuszników jest globalnym imperatywem. Stany Zjednoczone są zobowiązane do ochrony sojuszników przed zagrożeniem, aTransatlantic Telecommunications Security Act zwiększy naszą zdolność do ochrony ich w przyszłości.
Marcy Kaptur, kongresmenka USA

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. youkai20

    To nie jest zagrożenie dla krajów Europy środkowej i wschodniej, tylko dla interesów USA. Hipokryci boją się utracić własny wpływ, który mają w słabszych gospodarczo krajach.

  2. JAGODA

    Bardzo dobry ruch ! Należy cały czas bezwzględnie pamiętać, że CHRL to zbrodniczy reżim komunistyczny !