Polityka i prawo
Biały Dom uderza w Huawei
Waszyngton jest coraz bliżej wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży amerykańskiej technologii do chińskiego koncernu Huawei. Rywalizacja między USA a Chinami nabiera rozpędu.
Jak informuje agencja Reutersa, administracja prezydenta Joe Bidena przestała udzielać amerykańskim firmom licencji na eksport produktów do Huawei. Celem takiego działania jest chęć realizacji całkowitego zakazu sprzedaży amerykańskiej technologii do giganta technologicznego z Chin.
Jednym z powodów, dla których amerykański Departament Handlu zdecydował się na tak radykalną decyzję, jest obawa o szpiegostwo ze strony chińskiej firmy technologicznej. Innym jest też to, że dotychczasowe zakazy były w niektórych miejscach nie do końca skuteczne.
Okazuje się bowiem, że nawet w ostatnich miesiącach amerykańscy urzędnicy udzielali licencji eksportowych pewnym firmom, które współpracowały z Huawei. Przykładem jest tu rok 2020 i firma Qualcomm Inc., otrzymująca pozwolenie na sprzedaż chipów do chińskiej firmy (do smartfonów 4G).
Czytaj też
Ponadpartyjna strategia
Decyzja podjęta przez administrację Joe Bidena pod koniec stycznia nie jest czymś nowym. W sierpniu 2022 r. informowaliśmy o podpisaniu przez amerykańskiego prezydenta rozporządzenia wykonawczego w sprawie ustawy dotyczącej inwestycji w półprzewodniki (The CHIPS and Science Act).
W październiku Stany Zjednoczone nałożyły jednostronne ograniczenia, powstrzymujące amerykańskie firmy przed eksportem narzędzi do produkcji półprzewodników w Państwie Środka.
Jeszcze wcześniej podobną decyzję podjął prezydent Donald Trump. W 2019 roku podjął Huawei do „czarnej listy" podmiotów zagrażających bezpieczeństwu narodowemu USA.
Okazuje się, że nie tylko Stany Zjednoczone stopniowo ograniczają współpracę gospodarczą z Chinami. Jak informuje Financial Times, w ubiegłym tygodniu Waszyngton zawarł porozumienie z Japonią i Holandią, które dotyczy ograniczenia firmom z tych państw, eksportu określonych urządzeń do produkcji chipów dla Chin. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o podobnym porozumieniu zawartym przez USA i Tajwan.
Czytaj też
Spodziewana reakcja Chin
Na reakcję władz w Pekinie nie trzeba było długo czekać. Rzecznik chińskiego MSZ, Mao Ning powiedział, że Chiny są przeciwko nadużywaniu przez Stany Zjednoczone „zbyt szerokiego pojęcia bezpieczeństwa narodowego w celu nieuzasadnionego tłumienia chińskich firm". Władze USA zostały też oskarżone o brak respektowania praw gospodarki rynkowej.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany