Reklama

Polityka i prawo

Rośnie napięcie na linii Chiny-Tajwan. W tle polityka USA

Autor. Unsplash

Stany Zjednoczone zacieśniają współpracę z Tajwanem. W Waszyngtonie zawarto porozumienie, które dotyka kilku kluczowych kwestii – jedną z nich jest kooperacja tych państw w ramach sieci 5G.

Reklama

Umowa obejmuje współpracę w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Podpisanie siedmiu protokołów ma wpłynąć na usprawnienie współdziałania 80 firm z Tajwanu i USA. Dotyczy ono szerokiego spektrum działalności – od polityki zdrowotnej, po ekologię i sieć 5G, a na rozrywce kończąc.  

Reklama

Amerykańskie uderzenie w Chiny

Reklama

Zdaniem dziennikarzy tipeitimes.com porozumienie może usprawnić funkcjonowanie globalnych łańcuchów dostaw. Dodatkowo, może okazać się pośrednim uderzeniem w Chiny.

Moment zacieśnienia współpracy Waszyngtonu z Taipei wydaje się nie być przypadkowy. W ubiegłym tygodniu rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował się bowiem na nałożenie nowych ograniczeń na sprzedaż półprzewodników i sprzętu do produkcji chipów chińskim firmom. Sankcje dotykają także obywateli USA pracujących dotychczas dla Państwa Środka. Dokładnie chodzi o pracę przy produkcji zaawansowanych rozwiązań.

Decyzja amerykańskiego rządu sprawia, że muszą oni zdecydować czy zamierzają kontynuować pracę w Państwie Środka, czy też świadomie rezygnują z amerykańskiego obywatelstwa. Nowe prawo dotyka setek wysokokwalifikowanych pracowników, a ich ewentualny brak, może wpłynąć na paraliż istotnego sektora chińskiej gospodarki.

Czytaj też

Nie ulega wątpliwości, że rywalizacja Waszyngtonu z Pekinem nabiera rozpędu. Odmienne zapatrywanie na rosyjską agresję na Ukrainę czy też polityka wobec Tajwanu są tego doskonałym przykładem i z pewnością ostatnie wydarzenia nie są ostatnimi w kontekście amerykańsko-chińskiej konfrontacji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/mg

Reklama

Komentarze

    Reklama