Polityka i prawo
USA ruszają do walki o chipy. Kolejny krok administracji Bidena
Prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze w sprawie ustawy dotyczącej inwestycji w półprzewodniki (Chips and Science Act). Oznacza to podjęcie szeregu działań, by Stany Zjednoczone mogły uniezależnić się od innych państw w produkcji chipów.
Rozporządzenie wykonawcze dotyczy finansowania półprzewodników na podstawie ustawy o chipach i nauce z 2022 roku. Dotyczy ona m.in. stworzenia dobrze płatnych miejsc pracy w produkcji w całym kraju, oraz wytwarzania krytycznych dla państwa technologii w USA. Ma to być reakcja na poważne problemy z niedoborami półprzewodników i zerwanymi łańcuchami dostaw, do czego przyczyniła się najpierw pandemia COVID-19, a następnie wojna w Ukrainie.
Finansowanie i zachęty mają pobudzić inwestycje w amerykańską produkcję, łańcuchy dostaw i infrastrukturę półprzewodnikową oraz rozwinąć badania w tym zakresie.
Departament Handlu uruchomił również stronę chips.gov, gdzie znajdzie się źródło wiedzy na temat programów wdrażanych i finansowanych na podstawie ustawy półprzewodnikowej. Inwestycje będą opiewały m.in. na kwotę 50 mld dolarów na produkcję i fundusze badawczo-rozwojowe.
Główne cele półprzewodnikowej polityki
Rozporządzenie wykonawcze zakłada, że we wdrażaniu polityki w zakresie rynku półprzewodników ważne są cele:
- „Ochrona pieniędzy podatników” – oznacza to, że program będzie obejmował rygorystyczny przegląd wniosków, by zapewnić „mądre wydatkowanie środków publicznych”
- „Spełnianie potrzeb gospodarczych i związanych z bezpieczeństwem narodowym” – celem jest budowanie zdolności państwa, by zmniejszyć zależność USA od wrażliwej lub nadmiernie skoncentrowanej produkcji zagranicznej
- „Zapewnianie długoterminowego przywództwa w sektorze” – ustanowienie dynamicznej sieci współpracy na rzecz badań i innowacji w zakresie półprzewodników
- „Wzmocnienie i rozszerzenie regionalnych klastrów produkcyjnych i innowacyjnych” – tworzenie regionalnych klastrów produkcji i innowacji, by mogło z nich skorzystać wiele firm
- „Pobudzanie inwestycji sektora prywatnego” – regowanie na sygnały rynkowe, luki rynkowe, zmniejszanie ryzyka inwestycyjnego
- „Generowanie korzyści dla szerokiego grona interesariuszy i społeczności”
Rada Sterująca ds. Wdrażania Chipów
Rozporządzenie wykonawcze ustanawia międzyagencyjną Radę Sterującą ds. Wdrażania Chipów. Radzie Sterującej będą współprzewodniczyli: dyrektor ds. gospodarki narodowej Brian Deese, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oraz pełniąca obowiązki dyrektora Biura Polityki Naukowej i Technologicznej Alondra Nelson. Pozostali członkowie Rady Sterującej będą pochodzili z poszczególnych Departamentów.
Przypomnijmy, że pod koniec lipca br. Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę dotyczącą przeznaczenie 280 mld dolarów na subsydia dla amerykańskiej branży produkującej półprzewodniki oraz na inwestycje w rozwój tej technologii.
Półprzewodniki są niezbędne do rozwoju np. telefonii komórkowej i 5G, ale również przemysłu motoryzacyjnego. Pandemia, a teraz wojna w Ukrainie sprawiają, że zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw zwiększają obawy USA i reszty świata o dalsze problemy, co także wzmaga konkurencję z Chinami.
/NB
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Piotr Glownia
Polska jest mniejszym światowym producentem metali ziem rzadkich. Produkt uboczny wydobycia miedzi w Polsce.