Reklama

Polityka i prawo

Aplikacja Konstytucja RP. Wiemy, ile kosztowała

Szymon Hołownia Marszałek Sejmu
Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/X

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia chciał, aby każdy miał szybki dostęp do Konstytucji RP. Wiemy, ile kosztowała aplikacja, która służy do przeglądania najważniejszego aktu w naszym kraju. 

Nieco ponad miesiąc temu (22 maja br.) w Sejmie marszałek Szymon Hołownia zainaugurował działanie aplikacji Konstytucja RP. W ten sposób zmaterializowały się plany lidera Polski 2050, który chciał, aby Polki i Polacy mieli łatwy oraz szybki dostęp do zapisów najważniejszego aktu w naszym kraju. 

Stworzyliśmy aplikację, która pozwala mieć tekst konstytucji w telefonie, czytać go, ale też odnaleźć te frazy, które nas interesują i które chcielibyśmy sprawdzić. Teraz możemy to zrobić w sposób wygodny, przy użyciu wyszukiwarki.
Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i lider Polski 2050

Czytaj też

Aplikacja do... czego?

Jak informowaliśmy, apka umożliwia przeglądanie Konstytucji RP oraz wyszukiwanie określonych haseł czy całych fraz w celu znalezienia interesujących nas punktów. Ma nie gromadzić i przechowywać żadnych danych, a jeśli chodzi o zabezpieczenia, zastosowano obfuskację kodu i certyfikaty szyfrowania, które są wymagane przez Google’a i Apple’a.

Reklama

Aplikacja Konstytucja RP. Ile kosztowała?

Konstytucja RP jest dostępna w Sklepie Play oraz AppStore. Aplikacja nie stała się jednak hitem: w przypadku sklepu Google’a pobrało ją tylko ponad tysiąc osób. 

Jej powstanie kosztowało łącznie 18 450 zł brutto: 9 225 zł na iOS i 9 225 zł na Androida. Centrum Informacyjne Sejmu wskazuje na łamach naszego portalu, że wykonanie aplikacji zostało sfinansowane z budżetu Kancelarii Sejmu. Wykonawcą jest Grzegorz Wątroba, prowadzący działalność pod swoim imieniem i nazwiskiem.

Reklama

Czy aplikacja jest potrzebna?

Czy ta aplikacja musiała powstać? Odpowiedź na to pytanie znajduje się na waszych smartfonach i tabletach. Ilu z was ją posiada? 

Nawet jeśli chcemy znaleźć określony fragment Konstytucji, bez apki też jest to proste i równie szybkie. Wystarczy odnaleźć jej treść (np. PDF z RCL) w wyszukiwarce i wybrać funkcję „Crtl + F”. Zupełnie za darmo. Nie potrzeba wykorzystania blisko 20 tys. zł (brutto) z sejmowego budżetu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama