Polityka i prawo
Prokuratura: zabezpieczono urządzenia systemu Pegasus
Prokuratura Krajowa poinformowała, że zabezpieczono urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus.
W dniach 18-19 czerwca 2024 r. prokuratorzy Zespołu Śledczego nr 3 Prokuratury Krajowej przeprowadzili w siedzibie Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie oględziny i zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus przy udziale funkcjonariuszy ABW - podano w komunikacie.
Czytaj też
Biegli z ABW
Prok. Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, poinformował, że celem śledztwa jest ustalenie funkcjonalności oprogramowania Pegasus oraz „szeroko pojętej legalności jego stosowania”.
W trybie niejawnym pozyskano dokumenty dotyczące nabycia oprogramowania, jego funkcjonalności oraz wykorzystania w ramach prowadzonych kontroli operacyjnych z CBA, ABW, SKW oraz Policji. Dane przekazano do Biura Badań Kryminalistycznych ABW. Ma ono wydać opinię w tej sprawie. W oględzinach i zabezpieczeniu przez prokuratorów w siedzibie CBA uczestniczyli powołani biegli.
Czytaj też
Śledztwo i zespół
Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku ze stosowaniem oprogramowania Pegasus zostało wszczęte 18 marca br. Z kolei 22 kwietnia br. Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej Zespół Śledczy nr 3 do prowadzenia sprawy, w jego skład wchodzi pięciu prokuratorów.
Śledztwo zostało jak na razie przedłużone do 18 grudnia 2024 r.
Czytaj też
Co potrafi Pegasus?
Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Przy jego pomocy można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. mejli, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów.
O tym, do czego służy system Pegasus i co naprawdę potrafi, rozmawialiśmy z Krzysztofem Dykim, prezesem ComCERT z Grupy Asseco.
„Pegasus nie był w żaden sposób sprawdzony” – mówił przed naszymi kamerami.
Pełną rozmowę możecie obejrzeć poniżej.
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany