Polityka i prawo
Akt o sztucznej inteligencji. Parlament Europejski przyjął nowe prawo
Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął proponowane regulacje Aktu o sztucznej inteligencji. W głosowaniu przepadły kontrowersyjne poprawki wniesione w ostatniej chwili, np. burzące kompromis dotyczący inwigilacji biometrycznej przepisy proponowane przez Europejską Partię Ludową.
W głosowaniu, które odbyło się w środę 14 czerwca, Parlament Europejski zdecydowaną większościa głosów przyjął proponowane przepisy Aktu o sztucznej inteligencji - AI Act - czyli kompleksowego prawa regulującego branżę sztucznej inteligencji i jej zastosowania w systemach, z którymi obywatele i obywatelki państw członkowskich UE stykają się na co dzień.
BREAKING: The European Parliament has adopted the #AI Act with an overwhelming majority. No last-minute amendment outside the text adopted at the committee level made it, including those from the European People's Party on Remote Biometric Identification. pic.twitter.com/j9CY8loTqZ
— Luca Bertuzzi (@BertuzLuca) June 14, 2023
AI Act - nowe reguły na czas technologicznego chaosu
Akt o sztucznej inteligencji czeka jeszcze długa droga w procesie prawnym.
Nowe regulacje mają służyć ochronie praw podstawowych i wartości demokratycznych w świecie, w którym sztuczna inteligencja jest stosowana w licznych systemach wpływających na nasze codzienne życie zarówno przez podmioty komercyjne, jak i te publiczne.
Więcej o Akcie o sztucznej inteligencji na naszych łamach można przeczytać tutaj .
Tu z kolei pisaliśmy o kontrowersyjnym pomyśle Europejskiej Partii Ludowej, która chciała otworzyć furtkę dla biometrycznej inwigilacji bez konieczności uzyskiwania pozwolenia ze strony sądu. Propozycje te przepadły w głosowaniu.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].