Strona główna
Pegasus na iPhone’ach. Pozew Apple'a niewiele zmienił
iPhone’y należące do obrońców praw człowieka z Jordanu zostały zhakowane za pomocą Pegasusa. Eksperci Citizen Lab wskazują, że to efekt operacji prowadzonej przez agencje rządowe tego kraju. Niektóre włamania miały miejsce już po pozwaniu firmy NSO Group przez Apple’a.
Specjaliści Citizen Lab wskazują, że telefony należące do czterech jordańskich obrońców praw człowieka, prawników i dziennikarzy, zostały zhakowane przy użyciu Pegasusa. Miało to miejsce w okresie między sierpniem 2019 r. a grudniem 2021 r.
Mowa tu o inwigilacji Hali Ahed Deeb (prawniczka i obrończyni praw człowieka), Ahmeda Al-Neimata (obrońca praw człowieka, działacz antykorupcyjny, członek ruchu „Hirach”), Malika Abu Orbana (prawnik zajmujący się prawami człowieka, członek Narodowego Forum Obrony Wolności) oraz Suhair Jaradat (dziennikarka i obrończyni praw człowieka).
Czytaj też
Operacja rządowych agencji
Eksperci podają, że co najmniej w dwóch z czterech przypadków za inwigilacją stoją operatorzy, których działalność skupia się na Jordanii – najprawdopodobniej za operacją stoją agencje rządowe tego kraju.
Taki stan rzeczy potwierdziła analiza wiadomości SMS rozsyłanych do ofiar, w których zawierał się link umożliwiający instalację systemu NSO Group na urządzeniu. Ich treść dotyczyła tematów stricte związanych z jordańskimi kwestiami.
Operatorzy Pegasusa posługiwali się także metodą „zero-click” do infekcji urządzeń (np. Ahmeda Al-Neimata).
Warto mieć na uwadze, że rząd Jordani przez wiele lat wykorzystywał inne oprogramowania szpiegujące, w tym m.in. FinFisher. Zostało ono wykryte przez Citizen Lab w 2014 roku. Pegasus więc jest jednym z wielu takich narzędzi w rękach władzy.
Czytaj też
Dowód przeciwko NSO Group
Jeden ze zbadanych iPhone'ów został zhakowany dokładnie 5 grudnia ubiegłego roku, co pokazuje, że NSO Group nadal pozostaje aktywna i Pegasus jest wykorzystywany do prowadzenia operacji wymierzonych w urządzenia Apple'a, nawet po tym, jak koncern pozwał izraelskiego producenta za jego działalność.
Specjaliści podkreslają na bazie przeprowadzonej analizy, że ujawniono kolejne przypadki, gdy „rządowy klient NSO Group wykorzystał Pegasusa do szpiegowania przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, którzy nie byli ani terrorystami, ani przestępcami”.
Ich zdaniem, wskazane wyżej przypadki uzupełniają katalog nadużyć związanych z produktem izraelskiej firmy na całym świecie. Według Citizen Lab to niepodważalny dowód przeciwko NSO Group i jej właścicielowi, w związku z niechęcią firmy do wprowadzenia podstawowych zabezpieczeń, które pozwoliłby respektować prawa człowieka.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.