Reklama

Polityka i prawo

To już przesądzone. Powstanie komisja śledcza ds. Pegasusa w UE

Autor. CyberDefence24

Parlament Europejski zdecydował o powołaniu komisji śledczej ds. Pegasusa w celu wyjaśnienia przypadków wykorzystania narzędzia szpiegowskiego w państwach członkowskich UE, m.in. w Polsce. Za jej utworzeniem opowiedziało 635 europarlamentarzystów, przeciwko było 36 a 20 wstrzymało się. 

Reklama

Parlament Europejski informuje, że komisja śledcza ds. zbadania wykorzystania systemu szpiegowskiego Pegasus i innych podobnych rozwiązań będzie liczyła 38 członków. Zajmie się „domniemanymi naruszeniami prawa UE w zakresie używania oprogramowania do inwigilacji m.in. przez Węgry i Polskę". 

Reklama

Europarlamentarzystom chodzi o przeanalizowanie obowiązujących przepisów krajowych, regulujących nadzór nad np. służbami bezpieczeństwa. Zbadane zostaną również okoliczności użycia Pegasusa, m.in. czy został wykorzystany do celów politycznych przeciwko przedstawicielom opozycji, prawnikom itd. 

O tym, że taka komisja powstanie mówiło się już wcześniej. Jak informowaliśmy, inicjatywa jej utworzenia zyskała poparcie przewodniczących grup politycznych na szczeblu UE, lecz sprawa została dopiero teraz przesądzona w wyniku oficjalnego głosowania.

Reklama

Czytaj też

Senat bada sprawę

W Polsce sprawę nielegalnej inwigilacji za pomocą Pegasusa bada senacka komisja nadzywczajna, której przewodniczącym jest Marcin Bosacki. Swoje pierwsze merytoryczne posiedzenie odbyła 17 stycznia br. Wówczas wysłuchano Johna Scotta-Railtona i Billa Marczaka z Citizen Lab, czyli organizacji, która jako pierwsza ujawniła przypadki użycia izraelskiego narzędzia szpiegowskiego w naszym kraju.

Do tej pory senatorowie wysłuchali m.in.: byłego szef NIK senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz obecnego prezesa Izby Mariana Banasia, senatora Krzysztofa Brejzę, mecenasa Romana Giertycha, prokurator Ewę Wrzosek, prezesa AGROunii Michała Kołodziejczaka, byłego szefa CBA i CBŚ Paweła Wojtunika, posłankę KO Magdalenę Łośko, prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzę, gen. bryg. rez. Piotra Pytla (szef SKW w l. 2014–2015) oraz prof. dr. hab. Andrzeja Zolla.

Czytaj też

W Sejmie dyskusje

Jeśli chodzi o powołanie komisji śledczej w Sejmie, pojawiła się koncepcja jej utworzenia, lecz pod warunkiem zbadania okresu rządów nie tylko PiS-u, ale także koalicji PO-PSL. Mowa tu dokładnie o latach 2005-2021.

Czytaj też

Jak informowaliśmy, 10 lutego br. lider Kukiz'15 Paweł Kukiz złożył wniosek o powołanie komisji sejmowej. Pod wnioskiem podpisali się przedstawiciele klubów i kół opozycyjnych. Kiedy więc powstanie?

"Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w tej chwili komisja śledcza byłaby całkowitym osłabieniem polskich służb" - podkreśliła podczas wtorkowej konferencji marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zaznaczyła, że "w uzasadnieniu do wniosku  nie ma absolutnie nic - ani słowa - na temat Pegasusa, o który tak bardzo wtedy chodziło", a "mowa jest natomiast o informacjach z każdej służby: Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Finansów, ABW, CBA, CBŚ".

Witek dodała, że "w takich warunkach, jakie w tej chwili mamy (komisja śledcza) jest uderzeniem w Polskę. Nie ma, co do tego najmniejszych wątpliwości". "To jest bardzo dobry czas do tego, żeby wnioskodawcy na tę chwilę ten wniosek wycofali. Byłoby to honorowe. Myślę, że wszyscy by to zrozumieli, ale to jest gest, który musi wykonać ten, kto ten wniosek złożył" - oceniła marszałek Sejmu.

Czytaj też

Przypomnijmy, że wykorzystanie Pegasusa w Polsce potwierdzono wobec: prokurator Ewy Wrzosek, mecenasa Romana Giertycha, senatora Krzysztofa Brejzy, prezesa AGROunii Michała Kołodziejczaka, dziennikarza Tomasza Szwejgierta, posłanki KO Magdaleny Łośko oraz prezydenta Inowrocławia i ojciec senatora Krzysztofa Brejzy - Ryszarda Brejza.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama