Reklama

Cyberbezpieczeństwo

DDoS. Prosty atak, duże straty?

Czym są ataki DDoS? Jakie straty przynoszą i jak się przed nimi chronić?
Czym są ataki DDoS? Jakie straty przynoszą i jak się przed nimi chronić?
Autor. CyberDefence24

Ataki DDoS nękają polskie instytucje, organizacje, firmy i administrację publiczną. To jeden z instrumentów działania np. rosyjskich grup hakerskich. Na ile są groźne i czy można się przed nimi skutecznie chronić? 

Reklama

Ataki DDoS to jeden z instrumentów wykorzystywanych w ramach wojny w Ukrainie. Od rosyjskiej inwazji nastąpił wzrost liczby tego typu incydentów. Wśród analityków i ekspertów można spotkać się z oceną, że mają one podłoże polityczne. Stąd też nie może dziwić fakt, że Polska jest jednym z głównych celów DDoS - nasz kraj aktywnie wspiera Ukrainę na wielu polach.

Reklama

Czytaj też

Reklama

DDoS. Co to takiego?

Dla wyjaśnienia przypomnijmy, że DDoS (ang.Distributed Denial of Service) to rodzaj ataku np. na serwer lub stronę internetową, który generuje sztuczny ruch tak, aby wykorzystać wszystkie wolne zasoby ofiary i doprowadzić do niedostępności usług. W efekcie użytkownicy nie mogą wejść na np. daną witrynę lub platformę.

Może go przeprowadzić nawet osoba nie posiadająca wysokich umiejętności. Wystarczy, że za opłatę (np. 10 euro) wykupi sobie usługę lub narzędzie i za pomocą jednego kliknięcia jest w stanie zablokować wybraną witrynę internetową.

Czy taki prosty atak może wiązać się dużymi stratami?

Czytaj też

Prosty atak, duże straty?

„Nawet relatywnie proste ataki mogą spowodować duże straty finansowe i wizerunkowe" – mówi przed naszymi kamerami Rafał Magryś, wiceprezes zarządu Exatel. Wyjaśnia, jak polskie podmioty (firmy, instytucje, administracja) podchodzą do cyberbezpieczeństwa. 

Choć istnieją rozwiązania pozwalające chronić się przed atakami DDoS, to jednak wciąż ich wykorzystanie w naszym kraju nie jest powszechne.  Dlaczego tak się dzieje?

Zobaczcie całą rozmowę z przedstawicielem firmy Exatel:

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama