Cyberbezpieczeństwo
Użycie stalkerware znowu w górę. Tysiące przypadków na całym świecie
W 2023 roku nastąpił wzrost przypadków stosowania stalkerware na świecie – wynika z corocznego raportu Kaspersky’ego. Najwięcej przypadków w Europie zanotowano w Niemczech – ponad pół tysiąca.
Aplikacje stalkerware (oprogramowanie szpiegujące), jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają za śledzenie telefonu, na którym zostały zainstalowane. Problem polega jednak na tym, że instalacja i działanie odbywa się bez wiedzy użytkownika urządzenia.
Rosja na czele stalkerware
Jak podaje The Register, Kaspersky odnotował w zeszłym roku ponad 31 tys. przypadków zastosowania aplikacji stalkerware. Najwięcej z nich znaleziono w Rosji (9890 znanych przypadków), Brazylii (4186) oraz w Indiach (2492).
Stary Kontynent ma się pod tym względem jedynie nieco lepiej. Na szczycie listy odnotowanych zastosowań stalkerware w Europie znalazły się Niemcy (577 przypadków), Francja (332) oraz Wielka Brytania (271).
Czytaj też
Działając z ukrycia
Najpopularniejszą aplikacją na świecie jest TrackView, której użycie odnotowano w 4049 przypadkach. Pozostałe miejsca na podium zajęły Reptilic (3089 przypadków) oraz SpyPhone (2126).
Aplikacje typu stalkerware nie pokazują się na liście zawartej w ustawieniach telefonów. Zazwyczaj udostępniają wgląd na większość funkcji i działań danego urządzenia, co może stanowić gigantyczne zagrożenie dla osoby śledzonej.
Czytaj też
Normalizacja śledzenia
Przypadek ten dotyczy zwłaszcza osób dotkniętych przemocą domową. Jak wynika z wypowiedzi Emmy Pickering z organizacji Refuge zajmującej się tym problemem, dzięki takim aplikacjom prześladowca zawsze jest o krok przed ofiarą, uniemożliwiając jej ewentualną ucieczkę czy zerwanie kontaktu.
Z kolei David Emm z Kaspersky wskazuje, że taki rozwój aplikacji stalkerware jest możliwy dzięki normalizacji procesu monitorowania. Problemem jest chociażby podejście młodzieży, która udostępnia prywatne dane na gigantyczną skalę. Nie wiedzą jednocześnie, w jaki sposób mogą uniknąć szkodliwych treści w sieci czy jak mogliby zadbać o swoją prywatność.
/PM
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany