Polityka i prawo
Francja i Niemcy blokują porozumienie ws. AI Act
Francja i Niemcy blokują ostateczne porozumienie w sprawie Aktu o sztucznej inteligencji (AI Act). Powód? Startupy Mistral i AlephAlpha, które pochodzą z tych państw i są przez nie chronione. Stawką może być dobro wszystkich użytkowników usług cyfrowych w UE.
Startupy Mistral (Francja) i AlephAlpha (Niemcy) to według serwisu Sifted.eu mogące pochwalić się największym sukcesem europejskie firmy z branży generatywnej sztucznej inteligencji. Kraje, z których pochodzą te spółki, blokują możliwość wypracowania ostatecznego porozumienia, co do kształtu AI Actu, które planowano osiągnąć w początku grudnia tego roku. Uwagi Francji i Niemiec dotyczą tzw. modeli podstawowych, takich jak np. duże modele językowe typu ChatGPT.
Awantura o modele podstawowe
Francja i Niemcy sprzeciwiają się nałożeniu dodatkowych obowiązków na dostawców modeli podstawowych, czyli tych, które mają największe znaczenie dla działania obu wspomnianych startupów. Oba kraje blokują więc wprowadzenie zmian - twierdzą źródła serwisu. „W obecnym stadium negocjacji istnieje szansa, że sprawa nie zamknie się do końca roku, jak wcześniej tego oczekiwano” - twierdzi cytowany przez Sifted Maxime Ricard z grupy lobbingowej startupów Allied for Startups.
Jeśli jego słowa się sprawdzą, regulacja, na którą czeka cała Unia Europejska, będzie również musiała zaczekać - do wyników nowych eurowyborów, które zaplanowano na przyszły rok.
Ograniczenia konkurencyjności?
Cytowany przez serwis lobbysta wskazuje, że zdaniem Francji i Niemiec, nałożenie nowych obowiązków na firmy pracujące nad modelami podstawowymi, uderzy w możliwość powstawania w europejskim ekosystemie innowacyjnych startupów i wpłynie na pozycję już istniejących firm. W przypadku Francji najsilniejszą moc perswazji ma Mistral AI - firma, której jednym z założycieli jest były minister.
Niemcy również nie są przychylni zapisom o nowych obowiązkach dla dostawców modeli podstawowych. Cytowany przez serwis dyrektor zarządzający grupy lobbingowej Startup-Verband Christoph Stresing wskazał, że regulacje jego zdaniem mogą przyczyniać się do tłumienia innowacyjności, która jest szczególnie istotna właśnie w kontekście modeli podstawowych.
Jego zdaniem osiągnięcie porozumienia ws. ostatecznego kształtu AI Actu do końca tego roku jest nieprawdopodobne.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].