Reklama

Cyberbezpieczeństwo

USA oficjalnie wskazują na Rosję. To ona odpowiada za cyberataki na Ukrainę

Autor. Secretary Antony Blinken/Twitter

„Rosyjskie działania cybernetyczne wymierzone w Ukrainę mogą być mniej widoczne niż bombardowania rakietowe i artyleryjskie, ale są kluczowymi elementami nieuzasadnionej wojny Kremla. Dziś dzielimy się prawdą o tych działaniach” – poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Reklama

W oświadczeniu sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena wprost przypisano Rosji złośliwe cyberoperacje wobec Ukrainy. Jak czytamy, USA deklarują, że dołączają do sojuszników i partnerów, aby „potępić niszczycielską działalność Rosji przeciwko Ukrainie”.

Reklama

„W miesiącach poprzedzających i po nielegalnej inwazji Rosji, Ukraina doświadczyła serii destrukcyjnych ataków w cyberprzestrzeni, w tym na strony internetowe, ataków DDoS (rozproszona odmowa usługi) oraz cyberataków w celu usunięcia danych z komputerów należących do rządu i podmiotów prywatnych” – wskazano w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone oceniają, że rosyjscy cyberżołnierze umieścili wiele rodzajów złośliwego oprogramowania (w tym WhisperGate) w ukraińskich sieciach rządowych i w podmiotach prywatnych.

Reklama

„Te destrukcyjne cyberoperacje rozpoczęły się w styczniu 2022 roku, przed nielegalną inwazją Rosji na Ukrainę i trwają przez całą wojnę” – podkreślono w oświadczeniu sekretarza stanu USA.

USA dołącza do UE

Tym samym USA potępiąją - podobnie jak Unia Europejska - cyberataki Rosji przeciwko komercyjnym sieciom komunikacji satelitarnej w celu zakłócenia ukraińskiego dowodzenia i kontroli podczas inwazji. Działania te miały także wpływ na inne kraje europejskie.

„(Złośliwa) aktywność wyłączyła bardzo małe terminale w Ukrainie i w całej Europie. Obejmuje to dziesiątki tysięcy terminali poza Ukrainą, które między innymi wspierają turbiny wiatrowe i świadczą usługi internetowe prywatnym obywatelom” – wskazano.

Czytaj też

„Jako narody zobowiązane do przestrzegania międzynarodowego porządku opartego na przepisach w cyberprzestrzeni, Stany Zjednoczone oraz jej sojusznicy i partnerzy podejmują kroki w celu obrony przed nieodpowiedzialnymi działaniami Rosji. Rząd Stanów Zjednoczonych opracował nowe mechanizmy, które pomagają Ukrainie w identyfikowaniu cyberprzestępstw i ochronie po incydentach cybernetycznych. Zwiększyliśmy również nasze wsparcie dla cyfrowej łączności Ukrainy, w tym poprzez dostarczanie telefonów satelitarnych i terminali danych ukraińskim urzędnikom rządowym, niezbędnym dostawcom usług i operatorom infrastruktury krytycznej. Chwalimy wysiłki Ukrainy - zarówno w rządzie, jak i poza nim - aby bronić się przed taką działalnością i wyjść z tego, nawet gdy kraj jest poddawany atakom kinetycznym” - podkreśla administracja Joe Bidena.

Jak informowaliśmy w tym tygodniu , w oficjalnym oświadczeniu Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej potępiono cyberatak na sieć satelitarną KA-SAT i oceniono, że wywarł znaczący wpływ na przebieg wydarzeń z 24 lutego, gdyż spowodował odcięcie od możliwości komunikacji, bądź jej poważne zakłócenia dla instytucji publicznych w Ukrainie, ale też firm i innych podmiotów sektora prywatnego, jak i obywateli.

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama