Reklama

Armia i Służby

Siły Powietrzne USA mają nową jednostkę do walki informacyjnej

Autor. U.S. Air Force (@usairforce)/Twitter

Siły Powietrzne USA powołały jednostkę, która ma usprawnić i podnieść jakość szkolenia pilotów oraz badań z zakresu wojny informacyjnej. Na jej siedzibę wybrano bazę Davis-Monthan w Arizonie.

Reklama

Mowa o „Information Warfare Training and Research Initiative Detachment”, która z założenia ma być podmiotem o charakterze hybrydowym. Jednostka będzie „łączyć” pilotów i innych członków Sił Powietrznych USA z różnych lokalizacji, aby dzięki możliwości odbywania wspólnych ćwiczeń i szkoleń, zwiększyć ich gotowość na zagrożenia. 

Reklama

W oficjalnym komunikacie amerykańskiego dowództwa wskazano, że jednostka jest podporządkowana 55. Skrzydle Bazy Sił Powietrznych Offutt w Nebrasce. Odpowiada ono za wywiad, rozpoznanie, wojnę elektroniczną, łączność, a także dowodzenie i kontrolę zasobów nuklearnych.  

Czytaj też

Wynik 3-letniej pracy

Reklama

Nowy oddział, znany również jako „Oddział 1", przeprowadzi szkolenia i wydarzenia o charakterze badawczym, aby pomóc w przygotowaniu Sił Powietrznych USA do działania w środowisku informacyjnym i widmie elektromagnetycznym. Będzie funkcjonał z 67. Skrzydła ds. cyberprzestrzeni w Joint Base San Antonio w Teksasie.

Utworzenie oddziału jest efektem 3-letnich wysiłków i eksperymentów m.in. Dowództwa Walki Powietrznej, Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych oraz grup akademickich. Ich celem była poprawa podejścia do szkolenia i badań w zakresie wojny informacyjnej.

Nowe podejście

Zespoły specjalistów współpracowały ze sobą, aby zorganizować 22 wydarzenia dotyczące operacji w infosferze na całym świecie, co pozwoliło na stworzenie nowego modelu w tym obszarze.

„Zaadaptowaliśmy model >>buduj, ucz się, popraw, powtarzaj<<” – zaznacza w oświadczeniu płk Christopher Budde, szef wydziału wojny informacyjnej ACC. 

Dodał, że amerykańskie siły eksperymentują, co pozwala im na sprawdzenie w praktyce pomysłów i koncepcji. To z kolei jest podstawą do późniejszej integracji procesów w ramach większych struktur na poziomie fenderalnym. 

Czytaj też

Skupienie ofensywnych i defensywnych możliwości

Nowy model pozwala Siłom Powietrznym USA na częstsze przeprowadzanie szkoleń, integrując personel z całego świata. Podczas ostatniego wydarzenia piloci z 34 podmiotów, pochodzących z 23 różnych lokalizacji współpracowali w misji wywiadowczej, obserwacyjnej i rozpoznawczej.

„Rozproszony charakter inicjatyw oznacza, że można je przeprowadzać częściej, a uczestnicy mogą równocześnie brać udział w wielu procesach" – podkreśla płk Christopher Budde.

Z kolei gen. Mark Kelly, dowódca ACC, zwraca uwagę, że rywalizacja z adwersarzami, jeśli nie w pełni, to przynajmniej w części, odbędzie się w widmie elektromagnetycznym. „Skupienie naszych ofensywnych i defensywnych możliwości w domenie cyfrowej ma kluczowe znaczenie dla podnoszenia efektywności działań w tej strategicznej rywalizacji” – ocenia.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze