Reklama

Polityka i prawo

Wojna w Ukrainie. USA nakładają sankcje na rosyjskie firmy technologiczne

Autor. Kilian Seiler / Unsplash

Nowe amerykańskie sankcje nałożone na Rosję obejmują firmy technologiczne, które wspierają wojnę Putina w Ukrainie. Wśród przedsiębiorstw dotkniętych sankcjami znajduje się m.in. spółka Mikron, największy producent podzespołów elektronicznych w Rosji.

Reklama

"Będziemy nakładać sankcje na machinę wojenną Putina w każdy możliwy sposób do momentu, w którym ta bezsensowna wojna, będąca jego wyborem, dobiegnie końca" - powiedziała przedstawicielka amerykańskiego ministerstwa skarbu Janet Yellen.

Reklama

Oprócz sektora technologicznego, nowe sankcje nałożone na Rosję obejmą też spółki z branży elektronicznej, morskiej i sektora awiacji. Według resortu, sankcje dotyczyć będą nie tylko firm, ale też osób związanych z wymienionymi wcześniej segmentami gospodarki.

Kogo dotkną nowe amerykańskie sankcje?

Reklama

Serwis Ars Technica odnotowuje, że wśród firm, które znajdują się na nowej liście podmiotów objętych sankcjami, figuruje m.in. spółka Mikron. Czipy produkowane przez nią wykorzystywane są m.in. w kartach kredytowych, identyfikatorach i tagach RFID. Mikron produkuje również podzespoły wykorzystywane w procesach zarządzania zużyciem energii, a jego działalność przekłada się na większą część eksportu podzespołów produkowanych w Rosji.

Inną firmą, którą dotkną sankcje, jest AO NII-Vektor - firma produkująca satelity. Na liście znajdziemy także spółkę T-Platforms zajmującą się produkcją podzespołów komputerowych dla zastosowań komercyjnych, jak i rozwojem superkomputerów.

Jak Rosja obchodzi ograniczenia gospodarcze

Sankcje, które zostały nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę, według wielu analityków nie są dostatecznie skuteczne. Rosja radzi sobie z ich obchodzeniem poprzez zakładanie tzw. spółek frontowych, za którymi ukrywają się obłożone sankcjami firmy, jak i podmioty powiązane z rządem. USA stworzyło listę 21 takich podmiotów, o których wiadomo - problem jednak może być znacznie szerszy.

Rosyjski sektor technologiczny w obliczu katastrofy

Wcześniej w serwisie CyberDefence24.pl informowaliśmy o tym, że w samym tylko kwietniu z Rosji może wyjechać nawet 100 tys. programistów . W pierwszej fali wielkiego exodusu specjalistów z branży IT wyjechało od 50 do 70 tys. ludzi.

W odpowiedzi na kryzys branży technologicznej tym spowodowany, rosyjska administracja wprowadziła szereg ułatwień prawnych dla pracowników tego segmentu, m.in. likwidując podatek dochodowy dla osób zatrudnionych w sektorze IT do 2024 r.

Rosja formuje również profesjonalną cyberarmię , która ma zatrzymać młodych w kraju i pozwolić im na "rozwój umiejętności" w branży IT.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze