Armia i Służby
Policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą
Policja zatrzymała liderów międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, która specjalizowała się w oszustwach. Do tej pory zarzuty przedstawiono 65 osobom. Sprawcy stosowali znane metody.
Olsztyńscy funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) Policji zatrzymali 3 osoby, które odgrywały ważną rolę w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej.
Czytaj też
Specjaliści od oszustw
„Członkowie tej grupy, dopuszczali się przestępstw polegających na oszustwach na masową skalę, poprzez podawanie się za pracownika banku, oszustw związanych z platformami inwestycyjnymi czy kampanii phishingowych przy wykorzystaniu smsów z załączonym fałszywym linkiem” – ujawnia CBZC.
Czytaj też
Liderzy w rękach policji
Jak wskazuje Biuro, zatrzymanymi są mężczyźni zaliczający się do ścisłego kierownictwa grupy. Do ich aresztowania doszło w Warszawie i Poznaniu. Podczas czynności przeszukano ich mieszkania. Funkcjonariusze zgromadzili cenny materiał dowodowy.
Liderów przestępczej struktury doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Usłyszeli zarzuty m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i licznych oszustw. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci 3-miesięcznego aresztu.
Czytaj też
Większe śledztwo Policji
Śledztwo funkcjonariusze CBZC z Olsztyna prowadzili od ponad roku. Biuro podaje, że ustalono i przedstawiono zarzuty łącznie 65 osobom, działających na różnych szczeblach grupy, np. rekruterzy, muły czy właśnie liderzy.
#YT[ videoId: JEWmwfoNCPk | description: CBZC: nagranie z prowadzonych czynności. ]
Do tej pory policji udało się zidentyfikować kilkadziesiąt pokrzywdzonych osób, które utraciły swoje oszczędności. „Na obecną chwilę te straty sięgają blisko 2,5 mln złotych” – ujawnia CBZC.
Omawiane śledztwo jest efektem połączenia wielu postępowań z różnych jednostek policji w całej Polsce. Planowane są kolejne zatrzymania.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany