Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rutte: Rosja chce destabilizacji przy pomocy cyberataków

Przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli, głos zabrał sekretarz generalny sojuszu, Mark Rutte. Mówił m.in. o cyberatakach jako sposobie Rosji na destabilizację.
Przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli, głos zabrał sekretarz generalny sojuszu, Mark Rutte. Mówił m.in. o cyberatakach jako sposobie Rosji na destabilizację.
Autor. By FinnishGovernment - Prime Minister Orpo and Prime Minister of Netherlands Rutte met in Helsinki 13. June 2024, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=149337255

Sojusznicy NATO muszą działać wspólnie. Konieczna jest obrona przed działaniami hybrydowymi – taki przekaz popłynął we wtorek z ust Marka Rutte, sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

W tym tygodniu w Brukseli ma dojść do spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO. Jak informuje Reuters, ma dotyczyć kwestii zagrożeń hybrydowych, z jakimi zmaga się Sojusz w ostatnich latach. Nie bez powodu jednym z omawianych zagadnień będą cyberataki i dezinformacja. 

Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, operacje aktorów zagrożeń są bardzo często wymierzone w państwa należące do NATO - ofiarą rosyjskich hakerów padła ostatnio m.in. polska spalarnia odpadów. Z kolei Microsoft poinformował, że w gronie trzech najbardziej atakowanych krajów w Europie są Polska i Wielka Brytania

Czytaj też

Reklama

Rutte: wzmocnić ochronę infrastruktury krytycznej

Przed spotkaniem ministrów, głos zabrał sekretarz generalny NATO, Mark Rutte. Zapowiedział, że państwa Sojuszu wzmocnią ochronę swojej infrastruktury krytycznej, a także wprowadzą wymianę informacji wywiadowczych między sobą na wyższy poziom.

„Rosja i Chiny od lat próbują zdestabilizować nasze państwa za pomocą aktów sabotażu, dezinformacji, cyberataków i szantażu energetycznego. Państwa członkowskie NATO będą stać ramię w ramię, aby mierzyć się z tymi zagrożeniami” – przekazał Rutte podczas briefingu prasowego.

Czytaj też

Reklama

Wskazują na Rosję. Moskwa zaprzecza

Jeden z anonimowych przedstawicieli Sojuszu przekazał Reutersowi, że trwa nieustanna kampania hybrydowa przeciwko członkom NATO. Rosnąć ma także „apetyt” Rosjan na wyrządzanie szkód w krajach należących do Sojuszu. Podobny przekaz płynie z Microsoft Digital Defense Report 2024, który wskazał Rosję jako głównego sprawcę cyberataków.

Oskarżeniom dotyczącym operacji w cyberprzestrzeni cały czas zaprzecza Kreml. Dotyczą one m.in. odpowiedzialności za działalność grup Midnight Blizzard, Seashell Blizzard oraz Secret Blizzard, które mają być powiązane z rosyjskim wywiadem.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. Tomek72

    system BEZPIECZEŃSTWA INFORMACJI - jest tak odporny jak jego NAJSŁABSZE ogniwo - a wojsko jest tylko i aż elementem systemu - uważam, że na dzień dzisiejszy to wojsko powinno koordynować bezpieczeństwo naszej przestrzeni CYBER - oprócz "zawodowców CYBER" - powinniśmy mieć też także taki CYBER-WOT (ta nazwa to głupi przykład - ale nic lepszego nie przychodzi mi do głowy) - chodzi o ludzi z kompetencjami, którzy wchodzą do akcji WTEDY kiedy są potrzebni

Reklama