Reklama

Polityka i prawo

Gawkowski: Kompetencje cyfrowe to przyszłość, ale też odpowiedzialność

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji w czasie Digital Skills Summit
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji w czasie Digital Skills Summit
Autor. N. Bochyńska/ CyberDefence24

„Kompetencje cyfrowe to przyszłość, ale też odpowiedzialność. (…) Trzeba jasno powiedzieć, wiele nam się udało: cyberbezpieczeństwo, edukacja, usługi cyfrowe, ale też nie udało, a wśród tego są kompetencje cyfrowe” – stwierdził wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w czasie Digital Skills Summit.

W piątek w Gliwicach odbywa się Digital Skills Summit, konferencja w czasie której przedstawiciele rządu, administracji, nauki i biznesu dyskutują o przyszłości kompetencji cyfrowych i o tym, co trzeba zmienić, by rozwijać je lepiej wśród całego społeczeństwa.

Kompetencje cyfrowe to dziś przyszłość i odpowiedzialność. Przyszłość, bo chcemy, aby rosły szybko - z 17 proc. na poziomie podstawowym. Trzeba jasno powiedzieć, wiele nam się udało: cyberbezpieczeństwo, edukacja, usługi cyfrowe, ale też nie udało, a wśród tego są kompetencje cyfrowe” – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Jak zaznaczył, celem rządu ma być, aby „stosowanie kompetencji cyfrowych weszło w nawyk całemu społeczeństwu”.

„Technologia otacza każdego z nas, to dowód że jesteśmy społeczeństwem, które potrafi korzystać z technologii. Jednak chodzi również o to, by małe gminy i ludzie, którzy w nich mieszkają posiadali kompetencje cyfrowe. Musimy do nich podchodzić holistycznie, od początku – szkoły podstawowej, średniej, aż wśród starszych” – dodał Gawkowski.

Czytaj też

Reklama

Kompetencje cyfrowe. Nowe programy i inicjatywy

Polityk przypomniał o niedawno ogłoszonych działaniach rządu, których celem jest poprawa poziomu kompetencji cyfrowych w Polsce. To jeden z priorytetów, określony w Strategii Cyfryzacji Państwa. Chodzi m.in. o projekt ”Szkoła Międzypokoleniowa”, Kluby Rozwoju Cyfrowego czy inicjatywa PW eSkills.

Jedną z umiejętności cyfrowych jest korzystanie z e-usług. W Polsce 8 mln obywateli pobrało aplikację mObywatel, a 5 mln zastrzegło swój numer PESEL. „Zastrzeżenie numeru PESEL powinno być tak powszechne, jak umycie rąk, bo nikt nie wyłudzi pieniędzy z twojego konta, nikt nie oszuka na wnuczka. Będziemy rozwijali mObywatela, nabywali kompetencji cyfrowych. Cyfryzacja weszła do naszego domu” - stwierdził Gawkowski.

Czytaj też

Zaznaczył, że to także odpowiedzialność - zwrócenie uwagi na cyberbezpieczeństwo oraz umiejętność wyobrażenia sobie, że „każdy z nas jest narażony na niebezpieczeństwa, używając usług, sieci, urządzeń”.

Reklama

Gawkowski: "Trwa cyberwojna z Rosją"

„Zagrożeń jest cała masa, bo tylko w 2024 roku mamy o 100 proc. więcej incydentów niż w 2023 i 200 proc. niż w 2022 roku. Duża część z nich jest skierowana z Rosji, która już się nie kryje, że nas atakuje. Jesteśmy na cyberwojnie z Rosją. Atakują i robią to z premedytacją. Dziś samorządy to miękkie podbrzusze cyberbezpieczeństwa, dlatego realizujemy takie programy jak »Cyberbezpieczny samorząd«” - zaznaczył Krzysztof Gawkowski.

Jak dodał, kluczem jest implementacja europejskiego prawa, ale w taki sposób, aby nie przeregulować rynku. W tym mają pomóc także kompetencje cyfrowe oraz współpraca administracji, samorządów, biznesu i uczelni.

Reklama

Polscy uczniowie najsłabiej w regionie

W zakresie nauki kompetencji cyfrowych rzeczywiście jest sporo do nadrobienia, także na poziomie edukacji szkolnej. Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, polscy uczniowie radzą sobie najgorzej, w porównaniu do ich rówieśników z Czech czy Słowacji, co pokazały ostatnie wyniki IT Fitness Test. Najgorzej idzie im obsługa komputerowych narzędzi biurowych i mediów społecznościowych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama