Cyberbezpieczeństwo
Rosyjski atak na MSZ Ukrainy. Próbowano przejąć dokumenty
Hakerzy Putina próbowali wykraść dokumenty, korespondencję dyplomatów oraz inne dane z ukraińskiego resortu spraw zagranicznych. Tego typu kampanie będą prowadzone zarówno na dalszych etapach wojny, jak i po jej zakończeniu.
Nazar Tymoszyk z CERT-UA, podczas konferencji w Bukareszcie (Rumunia), podkreślił, że po inwazji na pełną skalę rosyjscy hakerzy „wielokrotnie próbowali wykraść dane osobowe obywateli Ukrainy". Jak wyjaśnił, pozyskanie tego typu informacji pomogłoby wrogom „polować" na byłych oficerów sił Zełenskiego i innych osób zaangażowanych w obronę ojczyzny.
Celem są także podmioty rządowe naszego wschodniego sąsiada. Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) podaje przykład ataku na tamtejsze MSZ. Hakerzy Putina próbowali przechwycić korespondencję ukraińskich dyplomatów, harmonogramy ich pracy, przygotowane materiały oraz inne informacje i dokumenty.
Czytaj też
Współpraca – jeden z filarów
Jak prognozuje Nazar Tymoszyk, wrogie działania o charakterze rozpoznawczym oraz kampanie informacyjne będą prowadzone zarówno na dalszych etapach wojny, jak i po jej zakończeniu. Dlaczego? Wynika to z faktu, że tego typu operacje są znacznie tańsze i skuteczniejsze niż „jakiekolwiek konwencjonalne metody pozyskiwania informacji" – ocenił przedstawiciel CERT-UA.
Czytaj też
W związku z tym Kijów musi nadal koncentrować się na wysiłkach mających na celu podnoszenie ochrony i obrony przed cyberzagrożeniami, poprzez budowanie cyberodporności całego kraju. Można to osiągnąć dzięki współpracy z partnerami.
Ukraina jeszcze przed inwazją sięgała po pomoc specjalistów z innych państw oraz biznesu, aby przygotować się na najgorsze i umocnić swoje zabezpieczenia. Przykładem może być zaangażowanie Amerykanów, którzy pomogli naszemu sąsiadowi zidentyfikować słabe punkty i w porę je zlikwidować.
Czytaj też
Ukraina chce pomagać
Teraz Kijów chce dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi. Ukraina jest świadoma, że walka z cyberoperacjami prowadzonymi przez obce służby i/lub wojsko, wymaga nie tylko posiadania odpowiednich mechanizmów bezpieczeństwa, ale również wiedzy oraz współpracy z innymi.
„Ukraina (...) jest gotowa do budowania lepszej współpracy z partnerami z regionu Morza Czarnego" – wskazuje SSSCIP. Chodzi nie tylko o dzielenie się informacjami o atakach, incydentach i innych wydarzeniach, ale również faktyczne zaangażowanie się we wspólne projekty i inicjatywy, np. badawczo-rozwojowe.
„Musimy zacieśnić naszą współpracę. Razem możemy osiągnąć znacznie lepsze wyniki" – podkreślił w trakcie konferencji Nazar Tymoszyk.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].