Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Poufne dane za ... dolara. Prorosyjscy hakerzy uderzają w NATO

Autor. Sztab Generalny Ukrainy

Prorosyjska grupa Killnet wykradła dane należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Atak może dotyczyć nawet w kilkanaście tysięcy żołnierzy.

Reklama

Jak informuje CNN Portugal , prorosyjscy hakerzy z grupy Killnet wystawili na sprzedaż poufne dane Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wśród umieszczonych w sieci informacji znalazły się dane tysięcy żołnierzy służących w armiach państw członkowskich NATO. Cena takich danych wynosiła... jednego dolara.

Reklama

W poniedziałek hakerzy wystawili w sieci na sprzedaż osobiste dane 17 tys. żołnierzy państw NATO oraz 26 tys. osób mających dostęp do stron internetowych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na sprzedaż wystawiono również poufne informacje dotyczące uzbrojenia, centrów szkoleniowych i sprzętu medycznego państw NATO, a także działalności jego służb prasowych.

Czytaj też

Wojna psychologiczna

Według szefa walczącej z zagrożeniami w internecie spółki VisionWare Bruno Castro umieszczenie w sprzedaży poufnych plików NATO za 1 dolara służy efektowi psychologicznemu.

Reklama

"Ci hakerzy nie chcą zarabiać na sprzedaży zrabowanych informacji, ale spowodować panikę poprzez ujawnienie poufnych informacji Sojuszu Północnoatlantyckiego" - wyjaśnił Castro, zaznaczając, że aktywność cyberprzestępców z grupy Killnet służy działalności ideologicznej na rzecz Rosji.

To kolejny przypadek ataku przeprowadzonego przez opisywaną grupę. Ataki prorosyjskich hakerów nie są ukierunkowane jedynie na atak zachodnich armii. W gronie zaatakowanych są też m.in. szpitale czy instytucje państwowe. Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. w tym tekście .

Czytaj też

PAP/MG

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama