Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rosyjscy hakerzy atakują kamery monitoringu w Ukrainie

Autor. Parker Coffman / Unsplash

Rosyjscy hakerzy atakują kamery monitoringu w Ukrainie w celu gromadzenia danych wywiadowczych, przede wszystkim o konwojach wiozących pomoc dla broniącego się kraju – uważają agenci amerykańskiego wywiadu.

Reklama

Cyberprzestępcy działający na zlecenie Kremla atakują systemy monitoringu w Ukrainie, m.in. w kawiarniach, po to, aby pozyskiwać dane wywiadowcze. Mają one dotyczyć m.in. przemieszczania się konwojów z pomocą dla broniącej się przed pełnoskalową inwazją Putina Ukrainy – alarmują przedstawiciele amerykańskiego wywiadu.

Reklama

Podglądanie w służbie Kremla

Reklama

Cytowany przez dziennik „Guardian" dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Narodowej Agencji Bezpieczństwa (NSA) Stanów Zjednoczonych Rob Joyce powiedział, że rosyjski rząd i działający na jego zlecenie hakerzy nie ustają w atakowaniu systemów informacyjnych Ukrainy – to integralna część inwazji Rosji na naszego wschodniego sąsiada.

Jednym ze szczególnie interesujących dla cyberprzestępców Putina celów są systemy monitoringu bezpieczeństwa w różnych obiektach – np. sklepach czy kawiarniach, a także miejskie systemy kamer – pozwalają one bowiem na nadzorowanie tego, co dzieje się w otoczeniu i śledzenie ruchu pojazdów, na przykład po to, aby mapować konwoje zmierzające z pomocą dla Ukrainy.

Wojenna kreatywność

Zdaniem Joyce'a, ataki na Ukrainę mają obecnie wiele wymiarów , nie tylko ten oczywisty, militarny, ale także finansowy, administracyjny, personalny. Dotykają również działalności ukraińskich firm, a ich celem jest jak najwięcej zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu.

Joyce podkreślił, że hakerzy działający na zlecenie Kremla podejmują bardzo „twórcze" aktywności, np. logując się do publicznych kamerek internetowych i hakując je, aby sprawdzić, czy to właśnie z nich zyskają możliwość podglądania dokładnie wcześniej wybranych ulic.

Oprócz takich działań, cyberprzestępcy regularnie atakują firmy z sektora zbrojeniówki w USA, jak i przedsiębiorstwa logistyczne – bo to właśnie one bardzo często obsługują łańcuchy dostaw pomocy dla Ukrainy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama