Reklama

Armia i Służby

Pojazdy dla ukraińskiego wojska. 32-latek wyłudzał pieniądze

wojna Ukraina
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Funkcjonariusze ukraińskiej cyberpolicji w obwodzie iwano-frankiwska ustalili, że 32-letni mieszkaniec miasta Dołyna zajmował się tworzeniem fałszywych stron na Facebooku oraz publikowaniem na różnych grupach ogłoszeń dotyczących możliwości wsparcia sił Zełenskiego. Chodziło o zakup pojazdów dla wojska. 

Reklama

„Mężczyzna oszukał minimum 20 osób, które chciały wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy" – wskazuje cyberpolicja. Poszkodowani przekazali 32-latkowi ok. 50 tys. hrywien. Funkcjonariusze szukają kolejnych ofiar. 

Reklama
ukraina oszustwo wojsko
Materiał dowodowy udostępniony przez ukraińską cyberpolicję.
Autor. cyberpolice.gov.ua
Reklama

Podczas przeszukania mieszkania mężczyzny zabezpieczono telefony komórkowe, karty SIM i bankowe, gotówkę oraz inne dowody potwierdzające przestępczą działalność. Oszust nie posiada stałego zatrudnienia i był wcześniej karany. Fałszywe strony i ogłoszenia zostały już zablokowane.  Policja udostępniła wideo z podjętych czynności:

YouTube cover video
Nagranie z czynności ukraińskiej cyberpolicji.

Czytaj też

Żołnierze ofiarami oszustw

Wojna za naszą wschodnią granicą jest wykorzystywana przez przestępców. Oszuści żerują na inwazji, aby czerpać z tego korzyści materialne dla siebie. Ofiarami padają nie tylko osoby chcące zaangażować się w pomoc siłom Zełenskiego. Poszkodowanymi są również sami ukraińscy żołnierze. 

Na naszych łamach opisywaliśmy przypadek fałszywych ofert sprzedaży ręcznie robionych noży taktycznych. Zainteresowani nimi byli m.in. ukraińscy wojskowi, którzy zamawiali produkty i dokonywali za nie zapłaty. Nigdy ich jednak nie otrzymywali. Więcej w artykule: Ukraińscy żołnierze oszukani. Fałszywe oferty noży taktycznych.

Innym przykładem może być nielegalna działalność 19-letniego mieszkańca obwodu sumskiego.  Młody mężczyzna stworzył w mediach społecznościowych profile sklepów. Warunkiem nabycia wystawionych na „sprzedaż" produktów (amunicji i sprzętu) było dokonanie pełnej płatności za pośrednictwem określonych kanałów bankowych. Po otrzymaniu środków kontakt z klientami urywał się.

Więcej na ten temat piszemy w materiale: Amunicja i sprzęt na sprzedaż. Ukraińscy wojskowi zostali oszukani.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama