Reklama

Armia i Służby

Pojazdy dla ukraińskiego wojska. 32-latek wyłudzał pieniądze

wojna Ukraina
Fot. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Funkcjonariusze ukraińskiej cyberpolicji w obwodzie iwano-frankiwska ustalili, że 32-letni mieszkaniec miasta Dołyna zajmował się tworzeniem fałszywych stron na Facebooku oraz publikowaniem na różnych grupach ogłoszeń dotyczących możliwości wsparcia sił Zełenskiego. Chodziło o zakup pojazdów dla wojska. 

„Mężczyzna oszukał minimum 20 osób, które chciały wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy" – wskazuje cyberpolicja. Poszkodowani przekazali 32-latkowi ok. 50 tys. hrywien. Funkcjonariusze szukają kolejnych ofiar. 

ukraina oszustwo wojsko
Materiał dowodowy udostępniony przez ukraińską cyberpolicję.
Fot. cyberpolice.gov.ua

Podczas przeszukania mieszkania mężczyzny zabezpieczono telefony komórkowe, karty SIM i bankowe, gotówkę oraz inne dowody potwierdzające przestępczą działalność. Oszust nie posiada stałego zatrudnienia i był wcześniej karany. Fałszywe strony i ogłoszenia zostały już zablokowane.  Policja udostępniła wideo z podjętych czynności:

YouTube cover video
Nagranie z czynności ukraińskiej cyberpolicji.

Czytaj też

Żołnierze ofiarami oszustw

Wojna za naszą wschodnią granicą jest wykorzystywana przez przestępców. Oszuści żerują na inwazji, aby czerpać z tego korzyści materialne dla siebie. Ofiarami padają nie tylko osoby chcące zaangażować się w pomoc siłom Zełenskiego. Poszkodowanymi są również sami ukraińscy żołnierze. 

Na naszych łamach opisywaliśmy przypadek fałszywych ofert sprzedaży ręcznie robionych noży taktycznych. Zainteresowani nimi byli m.in. ukraińscy wojskowi, którzy zamawiali produkty i dokonywali za nie zapłaty. Nigdy ich jednak nie otrzymywali. Więcej w artykule: Ukraińscy żołnierze oszukani. Fałszywe oferty noży taktycznych.

Innym przykładem może być nielegalna działalność 19-letniego mieszkańca obwodu sumskiego.  Młody mężczyzna stworzył w mediach społecznościowych profile sklepów. Warunkiem nabycia wystawionych na „sprzedaż" produktów (amunicji i sprzętu) było dokonanie pełnej płatności za pośrednictwem określonych kanałów bankowych. Po otrzymaniu środków kontakt z klientami urywał się.

Więcej na ten temat piszemy w materiale: Amunicja i sprzęt na sprzedaż. Ukraińscy wojskowi zostali oszukani.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze