Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rada Ministrów zajmie się dziś ustawą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

Autor. CyberDefence24

Ruszają kolejne prace nad projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC), który jest niezbędny dla wdrożenia sieci 5G w Polsce. „Na dzisiaj planowane jest posiedzenie Komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych. Mam nadzieję, że po posiedzeniu będziemy w stanie poinformować o dalszych krokach” - powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji w rozmowie z CyberDefence24.pl.

Prace legislacyjne nad nowelizacją przepisów trwały od września ubiegłego roku, kiedy to zaprezentowano pierwszą wersję projektu nowych regulacji KSC. Jak dotąd projekt nie doczekał się jednak ostatecznej akceptacji i wejścia w życie - zatrzymał się na etapie Komitetu Rady Ministrów ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych.

O tym, że nowelizacją zajmie się Komitet - mówił już w październiku 2021 roku, podczas naszej konferencji Cyber24 Day - ministerJanusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Premiera.

Wtedy to oficjalnie ogłosił, że prace nad przepisami wejdą w kolejny etap. „Dzisiaj najbardziej aktualna wersja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa trafi do Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych" - mówił 12 października ub.r.

Kontrowersje wokół nowelizacji

Przypomnijmy, przepisy nowelizacji (m.in. art. 61a ust 1) wskazują, że w imię „ochrony ważnego interesu państwowego" minister właściwy ds. informatyzacji będzie odpowiedzialny za proces uznania danego dostawcy za „dostawcę wysokiego ryzyka".

Przepisy budzą silne emocje z różnych stron rynku i sceny politycznej. Wywołują je m.in. właśnie regulacje dotyczące procedury uznania firmy za dostawcę wysokiego ryzyka. Swoje niezadowolenie z proponowanego kształtu regulacji w tym zakresie silnie wyrażała m.in. firma Huawei.

Na łamach naszego portalu koncern jednoznacznie określił nowelizację jako „ewidentną dyskryminację , naruszającą międzynarodowe umowy handlowe i regulacje dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej, skopiowana z poprzedniej wersji ustawy".

Czytaj też

Głośno mówi się również o znaczeniu operatora narodowego oraz spółki „Polskie 5G", której utworzenie przewiduje nowelizacja ustawy. Pojawiają się wątpliwości dotyczące roli państwa na rynku telekomunikacyjnym - m.in. że "rząd planuje zbudować monopol i kontrolować internet", co wyjaśnialiśmy także na łamach naszego portalu.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama