Reklama

Cyberbezpieczeństwo

PLLuM jest już dostępny. Można go pobrać na PC

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało w poniedziałek modele PLLuM. Mają znaleźć zastosowanie w administracji publicznej, jednak resort mówi także o innych sferach.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało w poniedziałek modele PLLuM. Mają znaleźć zastosowanie w administracji publicznej, jednak resort mówi także o innych sferach.
Autor. CyberDefence24

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z konsorcjum podmiotów naukowo-badawczych poinformowało o udostępnieniu polskiego modelu PLLuM, z którego od teraz może korzystać każdy. Zgodnie z deklaracjami, będzie nadal rozwijany, co powinno doprowadzić do zauważalnych zmian w pracy np. administracji. Co ważne, model nie wszędzie znajdzie zastosowanie.

Od poniedziałku 24 lutego br. każdy obywatel może skorzystać z polskiego modelu PLLuM. Dodatkowo, w trakcie konferencji prasowej w Ministerstwie Cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski oraz wiceszef resortu Dariusz Standerski ogłosili powstanie nowego konsorcjum dla rozwoju polskich modeli językowych o nazwie HIVE (więcej w tym artykule).

    Reklama

    Różne wersje z miliardami paramterów

    Jak informuje resort cyfryzacji, PLLuM to rodzina modeli AI, które umożliwiają generowanie oraz przetwarzanie tekstów napisanych w języku polskim. W jej skład wchodzi 6 wersji, które posiadają od 8 do 70 mld parametrów; część z nich dostępna jest na licencji komercyjnej, zaś pozostałe na takie zastosowanie nie pozwalają. Każda jest dostępna na portalu Hugging Face w trzech odmianach: instruct, chat oraz base.

    Według wypowiedzi wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego, PLLuM jest dowodem na możliwości rozwijania nowych technologii w Polsce. „Tworzymy fundament pod inteligentne usługi publiczne i innowacje, które będą realnym wsparciem zarówno dla administracji, jak i biznesu” – dodał szef resortu.

    Ministerstwo podało również, że polskie modele znajdą zastosowanie w administracji publicznejPojawią się m.in. w postaci wirtualnych asystentów w mObywatelu czy dla urzędników. Skorzysta również edukacja dzięki pomocy dla kadry nauczycielskiej.

    „Do tej pory przeznaczyliśmy na ten projekt 14,5 mln zł, a teraz idziemy krok dalej – kolejne 19 mln zł pozwoli na wdrożenie modelu w administracji publicznej i rozszerzenie współpracy o nowych partnerów, takich jak COI i Cyfronet” – wyjaśnił wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

      Reklama

      Kwestia ochrony danych. „Pokazuje potencjał”

      Pojawiają się jednak pytania związane z ochroną danych osobowych pod kątem wykorzystania PLLuM w konkretnych obszarach. Zapytany przez nas o to, gdzie konkretnie modele nie znajdą zastosowania, wiceminister Standerski odpowiedział, że takich jest „wiele”. Ma to jednak pokazywać potencjał dalszego rozwoju PLLuM.

      Dzisiaj przedstawiliśmy zastosowania w komunikacji z obywatelami, w aplikacji mObywatel, w pracy urzędniczej, w rozwoju kompetencji w administracji publicznej. Mamy jeszcze całą masę obszarów, gdzie będzie ten model zastosowany w przyszłości od ochrony zdrowia po kwestie także bezpieczeństwa czy infrastruktury. I to wszystko jest też zadaniem dla rozwoju. Dzisiaj robimy bardzo duży krok, w którym pokazujemy, że można.
      Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji

      Co z kolei z osobami, które chcą wykorzystać możliwość pobrania asystenta na swój prywatny komputer, aby testować lub korzystać z PLLuM w zaciszu domowym, ale nie wiedzą czy mają wystarczająco dobry sprzęt? Wiceszef resortu cyfryzacji zapewnił, że katalog modeli jest wystarczająco duży, aby możliwe było dostosowanie ich do warunków technicznych danego serwera.

      „Przypominamy też o możliwości korzystania online z tego modelu, gdzie żadna dodatkowa pamięć oprócz tej pamięci podręcznej w przeglądarce nie będzie konieczna do wykorzystania modelu” – zaznaczył Standerski.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama