Technologie
Pierwszy taki komputer w Europie. W Poznaniu rusza ważna inwestycja
W Poznaniu rusza budowa pierwszego takiego komputera w Europie. Inwestycja o wartości ponad 12 mln euro ma być przełomowa dla wielu dziedzin życia, w tym m.in. medycyny.
W tym tygodniu rusza budowa pierwszego w Polsce i Europie komputera kwantowego opartego na pułapkach jonowych – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Zgodnie z planami, urządzenie ma zostać zainstalowane w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) i oddane do użytku w połowie przyszłego roku.
Czytaj też
Rząd wykłada miliony
Jak informowaliśmy, koszt inwestycji wynosi 12,28 mln euro i stanowi część znacznie szerszego przedsięwzięcia, realizowanego przez unijną jednostkę zajmującą się rozwojem technologii kwantowych EuroHPC JU.
Mowa o budowie sieci komputerów kwantowych na terenie takich państw jak Polska, Czechy, Niemcy, Hiszpania, Francja i Włochy. Całość ma pochłonąć 100 mln euro. W przypadku naszego kraju 50 proc. wydatków związanych z budową pokryje Ministerstwo Cyfryzacji.
Spotkanie przed startem inwestycji
Przed rozpoczęciem prac w ubiegły piątek (tj. 2 sierpnia br.) wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski odbył spotkanie z dyrektorem EURO HPC Andersem Jensenem. Resort podaje, że tematem była nie tylko realizowana inwestycja, ale również kwestie dotyczące np. budowy kwantowych kompetencji w Polsce.
Nadchodzi przełom?
Przedstawiciel ministerstwa wskazuje w komunikacie, że następnym krokiem będzie powstanie krajowej polityki kwantowej. To w jej ramach mają być opisane kierunki dalszych inwestycji, bo – jak podkreśla resort – mówimy o przełomowej dziedzinie technologii. Tego typu urządzenia mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin życia, w tym m.in. medycynę czy kryptografię.
„Komputer kwantowy działa szybciej, potrzebuje mniej energii, więc to, na co potrzebujemy dzisiaj tygodnie czy miesiące, komputer kwantowy obliczy w minuty czy godziny” – tłumaczy Dariusz Standerski.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany