Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Łódzki szpital wraca do normalności po cyberataku

matka polka w łodzi
Autor. Instytut CZMP (@ICZMP)/Twitter

Kolejne kliniki w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi włączają systemy informatyczne odłączone po cyberataku, który nastąpił pod koniec października - informuje PAP. Do tej pory placówka musiała funkcjonować w trybie offline, co powodowało wiele trudności.

Reklama

W związku z incydentem, władze szpitala zdecydowały się na wyłączenie wszystkich systemów informatycznych. Równocześnie o zawiadomiono Ministerstwo Zdrowia, Centrum e-Zdrowia i NASK, a także Urząd Ochrony Danych Osobowych, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Reklama

Praca w trybie offline wywołała utrudnienia w pracy ICZMP. Niemożliwe było np. zdalne wykonywanie formalności (np. przyjmowanie pacjentów). Problemy dotknęły przede wszystkim obszar diagnostyczny, który w dużej mierze bazuje na cyfryzacji.

Czytaj też

Wymiana sprzętu

„Obecnie Instytut sukcesywnie wraca do normalnej działalności. W pierwszej kolejności do sieci podłączyliśmy system księgowy, obawiając się, że jego brak mógłby doprowadzić do wstrzymania dostaw, bez których ICZMP nie mógłby pracować. Do systemu informatycznego podłączone są już jednostki w części ginekologiczno-położniczej, na pediatrii dostęp odzyskują kolejne kliniki. Pierwsza była Klinika Pediatrii, Immunologii i Nefrologii, gdzie trafia najwięcej pacjentów, kolejne to ortopedia, chirurgia, laryngologia” – powiedział PAP w poniedziałek rzecznik ICZMP Adam Czerwiński.

Reklama

Dodał, że w celu zminimalizowania ryzyka w klinikach wymieniony został sprzęt komputerowy. „Te procesy wciąż trwają, są to skomplikowane działania i trudno obecnie określić, kiedy definitywnie się zakończą” – zaznaczył rzecznik ICZMP.

Czytaj też

Setki milionów z NFZ

Przypomnijmy, że Instytut Zdrowia Matki Polki był jedną z placówek, która jako pierwsza zgłosiła się do rządowego programu na rzecz podnoszenia cyberbezpieczeństwa szpitali.

Do tej pory podpisano 650 umów ze szpitalami, których wartość wynosi blisko 270 mln zł. W puli do wykorzystania pozostaje nadal ponad 200 mln zł. Każda placówka może uzyskać od 300 do 900 tys. zł (kwota zależy od wysokości kontraktu z NFZ).

W przypadku ICZMP mówimy o kwocie 600 tys. Jak podaje PAP, w województwie łódzkim pieniądze na ochronę przed cyberatakami dostanie 40 szpitali, w sumie ponad 16 mln zł.

SZP/PAP

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama