Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki zhakowany. Rząd ruszył na pomoc

instytut matki polki
Autor. Instytut CZMP (@ICZMP)/Twitter

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki padł ofiarą cyberataku. Placówka została zmuszona do przejścia na tradycyjny tryb pracy w oparciu o papierową dokumentację. Incydent wywołał trudności w funkcjonowaniu szpitala, co odczuli pacjenci. Na pomoc Centrum ruszył rząd. 

Reklama

Jako pierwszy o incydencie alarmował Sekurak. We wpisie z 31 października (poniedziałek) przekazał – powołując się na nieoficjalne informacje – że „jeden ze szpitali w PL oberwał właśnie ransomwarem”. 

Reklama
Reklama

Czytaj też

„Padło już wszystko”

Pacjenci i osoby pracujące w placówce miały wskazywać, że faktycznie od kilku dni są problemy z infrastrukturą IT, a od soboty „padło już wszystko” – podaje Sekurak. 

Efekt? Konieczność przejścia na „tradycyjny” tryb pracy przy użyciu przysłowiowych „kartki i ołówka”. Ponadto, opóźnienia w wydawaniu wyników, problemy z wypisami, chaos. 

Rzecznik ICZMP potwierdził w oświadczeniu przesłanym Sekurakowi, że Centrum faktycznie padło ofiarą cyberataku. Podjęto decyzję o czasowym wyłączeniu systemów w celu minimalizacji skutków incydentu. 

Czytaj też

Rząd ruszył na pomoc

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest wspierany przez m.in. rząd. We wpisie na LinkedIn minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, przekazał, że specjaliści z odpowiednich instytucji są w placówce „od paru dni” i „pomagają w pozbieraniu się po tej sytuacji”. 

Mowa o zaangażowaniu ekspertów nie tylko zespołu IT Centrum, ale również Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia i NASK. 

„(...) nie możemy wykluczyć w najbliższych kilku dniach pewnych utrudnień dla pacjentów. Dlatego apelujemy o wyrozumiałość. O przywróceniu pełnej sprawności systemu informatycznego będziemy informować” – czytamy w oświadczeniu rzecznika.

Czytaj też

Atak potwierdziło Ministerstwo Zdrowia.

Polska w walce z ransomware

Przypomnijmy, że w przypadku ransomware Polska zobowiązała się do podjęcia realnych działań do walki z tym zjawiskiem.

Podczas szczytu Counter Ransomware Initiative w Waszyngtonie przedstawiciele 37 państw wymieniili się doświadczeniami w zakresie ochrony infrastruktury przed cyberatakami. Wypracowano również dokument, wskazujący na najlepsze praktyki i narzędzia służące do zwalczania ataków dla okupu.

Jak informowaliśmy , państwa biorące udział w Szczycie wypracowały i przyjęły wspólne oświadczenie (International Counter Ransomware Initiative 2022 Joint Statement), w którym wskazano na szczególną rolę współpracy administracji z sektorem prywatnym oraz zwrócono uwagę na rolę dyplomacji w zwalczaniu zagrożenia atakami ransomware.

Jak czytamy w oświadczeniu, państwa - w tym Polska - zobowiązała się m.in. do pociągnięcia do odpowiedzialności podmioty, które stosują oprogramowanie ransomware wobec innych; zwalczania cyberprzestępców poprzez wdrażanie i egzekwowanie środków przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu; zakłócania działalności podmiotów atakujących ransomware, postawienia ich przed sądem czy współpracy w zakłócaniu działania tego złośliwego oprogramowania.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama