Reklama

Polityka i prawo

Walka z ransomware. Polska zobowiązała się działać

W Waszyngtonie odbył się Szczyt Counter Ransomware Initiative
W Waszyngtonie odbył się Szczyt Counter Ransomware Initiative
Autor. W Waszyngtonie odbył się Szczyt Counter Ransomware Initiative/ fot. gov.pl

W Waszyngtonie odbył się Szczyt Counter Ransomware Initiative. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 37 krajów z całego świata. Nasz kraj reprezentował Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM. Polska dołączyła do grupy w zeszłym roku.

Reklama

Przedstawiciele 37 państw wymieniali się doświadczeniami w zakresie ochrony infrastruktury przed cyberatakami. Wypracowano również dokument, wskazujący na najlepsze praktyki i narzędzia służące do zwalczania ataków dla okupu. Gospodarzem tegorocznego szczytu była Anne Neuberger, zastępczyni doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA.

Reklama

Dyskusja skupiła się wokół aktualnych danych amerykańskich organów ścigania dotyczących zagrożeń atakami ransomware (oprogramowanie blokujące dostęp do danych dla okupu - red.).

Zaprezentowano także efekty dotychczasowej współpracy, wnioski i wypracowane rozwiązania oraz omówiono działania na kolejne lata. Drugiego dnia szczytu do jego uczestników dołączyła wiceprezydent USA, Kamala Harris.

Reklama

Czytaj też

Wspólne oświadczenie

Państwa biorące udział w Szczycie wypracowały i przyjęły wspólne oświadczenie ( International Counter Ransomware Initiative 2022 Joint Statement), w którym wskazano na szczególną rolę współpracy administracji z sektorem prywatnym oraz zwrócono uwagę na rolę dyplomacji w zwalczaniu zagrożenia atakami ransomware.

Jak czytamy w oświadczeniu, państwa - w tym Polska - zobowiązała się m.in. do pociągnięcia do odpowiedzialności podmioty, które stosują oprogramowanie ransomware wobec innych; zwalczania cyberprzestępców poprzez wdrażanie i egzekwowanie środków przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu; zakłócania działalności podmiotów atakujących ransomware, postawienia ich przed sądem czy współpracy w zakłócaniu działania tego złośliwego oprogramowania.

Czytaj też

/gov.pl

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama