Reklama

Cyberbezpieczeństwo

LockBit zaatakował Rezerwę Federalną? "Zwolnijcie tego idiotę"

Grupa LockBit twierdzi, że udało się jej przeprowadzić atak ransomware na amerykańską Rezerwę Federalną. Jak w istocie wygląda sytuacja?
Grupa LockBit twierdzi, że udało się jej przeprowadzić atak ransomware na amerykańską Rezerwę Federalną. Jak w istocie wygląda sytuacja?
Autor. By Federalreserve - ec_05, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=129799209

Grupie LockBit udało się przeprowadzić atak hakerski na amerykańską Rezerwę Federalną; ich łupem padły 33 terabajty danych. Przynajmniej tak twierdzą hakerzy, którzy dali instytucji 48 godzin na zmianę negocjatora ze względu na „wycenienie tajemnic finansowych Amerykanów na 50 tys. dolarów”.

O grupie hakerskiej LockBit było głośno w ostatnich miesiącach za sprawą Operacji Cronos, którą przeprowadziły służby z kilku krajów na świecie. Jej efektem było przejęcie kontroli nad stroną cyberprzestępców, o czym pisaliśmy na łamach CyberDefence24. Nie zniechęciło to jednak hakerów – szef grupy LockBitSupp zapowiadał kontynuację działalności.

I rzeczywiście – według ostatniego raportu NCC Group, liczba ataków przeprowadzonych przez LockBit w maju wzrosła o przeszło 600 proc. w porównaniu z kwietniem. Jedną z ofiar grupy był Ośrodek Pomocy Społecznej w Sędziszowie Małopolskim.

Czytaj też

Reklama

LockBit: zhakowaliśmy Rezerwę Federalną

Cyberprzestępcy wydają się nie spoczywać na laurach. Jak podaje serwis Red Hot Cyber na znajdującej się w darknecie nowej stronie grupy LockBit pojawiła się informacja o udanym ataku ransomware, wymierzonym w amerykańską Rezerwę Federalną. Członkowie grupy twierdzą, że udało im się wykraść 33 terabajty danych finansowych z 12 dystryktów bankowych z całego kraju.

Nie jest to jedyna informacja, jaką opublikowali cyberprzestępcy. Rezerwa Federalna otrzymała bowiem 48 godzin na wymianę negocjatora odpowiedzialnego za prowadzenie rozmów z hakerami.

„Lepiej zwolnijcie tego idiotę, który wycenił tajemnice finansowe Amerykanów na 50 tys. dolarów” – napisano w informacji.

Czytaj też

Reklama

Nikt nie potwierdza ataku

Poza LockBitem nikt nie potwierdza informacji, jakoby doszło do ataku na jeden z krytycznych podmiotów finansowych w Stanach Zjednoczonych. Niewykluczone jednak, że Rezerwa Federalna pracuje razem z FBI w tej sprawie.

A co, jeżeli informacje o ataku są prawdziwe, a za kilkadziesiąt godzin LockBit opublikuje wszystkie dane? Wówczas stanie się jasne, że nawet najlepiej zabezpieczone systemy posiadają swoje słabości. Organy federalne będą musiały zmierzyć się z problemem cyberbezpieczeństwa w swoich sieciach informatycznych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama