Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Lider grupy LockBit poszukiwany. Wyznaczono wysoką nagrodę

Dmitrij Choroszew poszukiwany
31-letni Dmitrij Choroszew, obywatel Rosji
Autor. National Crime Agency, Twitter US Dept of State INL

Międzynarodowe służby ujawniły tożsamość lidera grupy LockBit – to Rosjanin Dmitrij Choroszew. Ciąży na nim 26 zarzutów. Amerykański rząd oferuje 10 milionów dolarów za informacje, które mogłoby doprowadzić do aresztowania i skazania hakera.

Lider LockBita to 31-letni Dmitrij Choroszew, znany również jako LockBitSupp, LockBit i putinkrab. Pochodzi z Woroneża w Rosji.

Zarzuty

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych postawił mu zaocznie 26 zarzutów w związku ze stworzeniem i administrowaniem oprogramowaniem ransomware LockBit. Mężczyzna miał prowadzić grupę hakerską od jej powstania we wrześniu 2019 r., do maja 2024 r.

Czytaj też

Reklama

Sankcje

USA, Wielka Brytania i Australia nałożyły też na Choroszewa sankcje w postaci zamrożenia aktywów i zakazu podróżowania.

Sankcje stanowią część skoordynowanej kampanii wspieranej przez Europol i Eurojust, mającej na celu rozbicie grupy LockBit. Nad akcją pracowała grupa operacyjna Cronos, w skład której weszło 10 krajów.

Czytaj też

Reklama

Nagroda za wskazanie informacji

Nie wiadomo, gdzie mężczyzna przebywa obecnie. Za wskazanie informacji, które mogłyby doprowadzić do aresztowania i skazania hakera, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wyznaczył nagrodę 10 milionów dolarów.

Czytaj też

Reklama

Ofiary LockBita

Według Departamentu Sprawiedliwości USA celem LockBita było ok. 2 tysiące ofiar, którym grupa ukradła łącznie 2 miliony dolarów. Europol wskazuje, że ofiar było 3,5 tys. – z 33 krajów świata.

LockBit – przejęcie strony

LockBit był jedną z najaktywniejszych grup hakerskich na świecie. Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24 w lutym, strona grupy LockBit została przejęta przez National Crime Agency w wyniku ataku hakerskiego. Został on przeprowadzony przez grupę Cronos. Dzień później aresztowano kilku członków LockBita w Polsce i na Ukrainie.

Sam lider grupy, LockBitSupp, miesiąc po przejęciu strony i zatrzymaniach  zapowiedział kontynuację działalnościStwierdził wtedy, że działania służb jedynie zmotywowały go do dalszej pracy i nie powstrzymają go przed kolejnymi atakami.

/MBL

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama