Reklama

Armia i Służby

Oszustwo na fałszywe sklepy internetowe. Tysiące ofiar

Oszuści założyli 80 fałszywych sklepów, a pokrzywdzonych jest blisko 6,7 tys. osób.
Oszuści założyli 80 fałszywych sklepów, a pokrzywdzonych jest blisko 6,7 tys. osób.
Autor. CBZC - materiały prasowe

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało 10 osób, które oszukało około 6,7 tys. osób za pośrednictwem fałszywych sklepów. Przestępcy wystawiali na sprzedaż fikcyjne towary.

Funkcjonariusze Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 10 osób w sprawie oszustw polegających na sprzedaży towarów w sieci za pośrednictwem fałszywych sklepów - podaje Policja w najnowszym komunikacie.

Schemat oszustów polegał na zakładaniu fikcyjnych sklepów za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów. Stworzyli 80 takich „sklepów”, a pokrzywdzonych jest blisko 6,7 tys. osób. Straty są szacowane na kilka milionów złotych.

Czytaj też

Reklama

Zatrzymanie... po wakacjach

Na podstawie materiału dowodowego, zebranego przez cyberpolicjantów z Bydgoszczy wytypowano podejrzanych. Przy wsparciu jednostek CBZC w Gdańsku i Olsztynie i Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Elblągu - na polecenie prokuratora - zatrzymano 10 osób. Dwie z nich zostały zatrzymane na lotnisku Chopina w Warszawie (bezpośrednio podczas powrotu z urlopu).

W czasie przeszukania, w lokalach podejrzanych policjanci natrafili na infrastrukturę informatyczną, która służyła do oszustw, środki narkotyczne, fałszywe dokumenty tożsamości oraz pieniądze.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty karne dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonania licznych oszustw. Zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 5 podejrzanych.

Śledczy nadal zbierają materiał dowodowy - niewykluczone, że zarzuty wobec podejrzanych będą rozszerzone.

Czytaj też

Reklama

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama