Cyberbezpieczeństwo
Kłopoty TikToka. Po USA czas na Unię Europejską
Ostatnie kontrowersje związane z TikTokiem w Stanach Zjednoczonych okazują się nie być jedynymi. Znajdująca się w chińskich rękach platforma tym razem wpadła w tarapaty w Europie, dzięki działaniom Komisji Europejskiej.
Przełom I i II kwartału 2024 roku zdecydowanie nie układa się najlepiej dla TikToka. W marcu opisywaliśmy na łamach CyberDefence24 projekt ustawy, który w razie przyjęcia przez amerykański Kongres zmusiłby firmę ByteDance do sprzedaży części platformy związanej z rynkiem w USA. W ostatnią sobotę dokument został przyjęty przez Izbę Reprezentantów i obecnie oczekuje na głosowanie w Senacie.
Czytaj też
TikTok naruszył Akt o usługach cyfrowych?
Teraz problemy pojawiły się dla TikToka również w UE. Jak wynika z informacji portalu The Register, w ostatnim czasie na terenie UE ruszyła aplikacja TikTok Lite, która umożliwia otrzymywanie nagród za wykonywanie zadań czy spędzanie czasu na platformie.
Problem polega jednak na tym, że zgodnie z Aktem o usługach cyfrowych TikTok został wezwany do przedstawienia Komisji Europejskiej analizy zagrożeń oraz dokumentu z opisem przeciwdziałań ukierunkowanych na zagrożenia systemowe, jeśli chodzi o otrzymywanie nagród. Termin złożenia żądanych informacji upływał 18 kwietnia – ostatecznie dokumenty nie trafiły do KE.
Czytaj też
Nagrody w TikTok Lite wyłączone. Grożą również kary
Efektem jest otwarcie kolejnego już postępowania przez Komisję w sprawie możliwego naruszenia przez TikToka Aktu o usługach cyfrowych. Pierwsze, dotyczące zgodności systemu TikToka z DSA ruszyło w lutym; najnowsze dotyczy z kolei wypełnienia obowiązku z DSA, co do przeprowadzenia analizy zagrożeń przed uruchomieniem programu nagród w aplikacji TikTok Lite.
Platforma musi przekazać Komisji Europejskiej analizę zagrożeń do wtorku 23 kwietnia oraz „inne informacje” do 3 maja. Jeżeli i te terminy zostaną przekroczone, europejska instytucja będzie mogła nałożyć kary na platformę.
Według stanowiska KE, mogą one wynieść do 1 proc. rocznego przychodu dostawcy oraz 5 proc. średniego dziennego przychodu lub światowego rocznego dochodu.
Co najciekawsze, Komisja nakazała wyłączenie programu nagród w ramach TikTok Lite na terenie Unii Europejskiej. Zmiana ma obowiązywać do czasu określenia poziomu bezpieczeństwa aplikacji.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany