Reklama

Technologie

Nowy meteorolog AI od Google. Nadchodzi rewolucja w prognozowaniu pogody?

AI ma pomóc w prognozowaniu pogody. Nadchodzi rewolucja w meteorologii?
AI ma pomóc w prognozowaniu pogody. Nadchodzi rewolucja w meteorologii?
Autor. Brian McGowan/Unsplash

Sztuczna inteligencja może pomóc w prognozowaniu pogody i dostrzeganiu nadchodzących ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Najnowszym narzędziem w tej dziedzinie pochwaliło się Google.

Reklama

We wtorek na łamach magazynu „Science” Google opublikowało badania dotyczące narzędzi AI, które mogą pomóc w skuteczniejszym przewidywaniu pogody. Zdaniem twórców, model uczenia maszynowego o nazwie GraphCast ma potencjał stać się „punktem zwrotnym” w dziedzinie meteorologii.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Czym jest GraphCast?

GraphCast to model, który prognozuje na podstawie tego, co już wydarzyło się w pogodzie. Jak czytamy, potrzebuje on zaledwie minuty, aby przewidywać wiele możliwości pogodowych, które mogą zadziać się w ciągu najbliższych 10 dni. Co ciekawe, w swoich przewidywaniach uwzględnia również zjawiska ekstremalne, takie jak cyklony tropikalne czy tzw. rzeki atmosferyczne (długie korytarze intensywnego transportu pary wodnej – red.).

Jak w uproszczeniu działa GraphCast? Wykorzystuje dwie ostatnie prognozy pogody na świecie (z chwili obecnej oraz sześciu godzin wstecz), a następnie przewiduje, jak może wyglądać sytuacja za kolejne sześć godzin. Później - na podstawie powyższych danych - dokonywane są obliczenia, dzięki którym mogą być tworzone prognozy długoterminowe.

Czytaj też

Pomoc czy konkurencja?

Przedstawione przewidywania mają być szybsze i bardziej energooszczędne, niż w przypadku narzędzi, z których obecnie korzystają aplikacje meteorologiczne – wskazuje Gizmodo. Czy to oznacza, że bardziej „tradycyjne” prognozowanie pogody zostanie w pełni zastąpione przez uczenie maszynowe? To raczej za daleko idąca teza.

Jak czytamy we wnioskach z artykułu w „Science” MLWP (ang. Machine Learning Weather Prediction), czyli prognozowanie pogody oparte na uczeniu maszynowym, może być raczej traktowane jako uzupełnienie stosowanego powszechnie NWP (ang. Numerical Weather Prediction), oznaczającego numeryczne prognozowanie pogody, będącego oceną stanu atmosfery w przyszłości na podstawie znajomości warunków początkowych oraz sił działających na powietrze.

Zdaniem twórców, AI otwiera przed prognozowaniem pogody nowe możliwości, a opisywany model ma potencjał do dalszego rozwoju – szczególnie w przypadku alarmowania o zbliżających się ekstremalnych zjawiskach atmosferycznych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama