Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Gawkowski ostrzega przed atakami Rosji. Gorące tygodnie

Krzysztof gawkowski wicepremier minister cyfryzacji
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska.
Autor. MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL)/X

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ostrzegł przed atakami Rosji na Polskę. W kolejnych tygodniach wroga aktywność ma być największa od lat. Zagrożeniem zajęła się też Bruksela. Wicepremier wskazał, w kogo Kreml może uderzyć. 

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na antenie Radia Zet odniósł się dozagrożenia dla Polski związanego z aktywnością Rosj. W ocenie przedstawiciela rządu ryzyko stale rośnie i dotyczy również innych państw europejskich. 

Potwierdzają to liczbyW 2022 r. nad Wisłą odnotowano 40 tys. incydentów, w 2023 było ich już ponad 80 tys. W bieżącym roku rządzący szacują, że może nastąpić nawet dwukrotny wzrost w porównaniu do tego, co było w poprzednim.

Czytaj też

Ataki Rosji. „Największa aktywność od lat”

Krzysztof Gawkowski przekazał w rozmowie z Radiem Zet, że w ostatnim czasie był w Brukseli, gdzie rozmawiał z partnerami o potencjalnych atakach. Wnioski?

„Dzisiaj można powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że w najbliższych dwóch tygodniach będzie największa aktywność dotycząca różnego rodzaju ataków cybernetycznych na Polskę i Europę” – ostrzegł wicepremier, wskazując, że źródłem zagrożenia będzie Rosja. Jego zdaniem mówimy o „największej aktywności od 5 lat”. 

Należy również mieć na uwadze operacje informacyjne, w tym rozpowszechnianie dezinformacji i prokremlowskiej propagandy.

Reklama

Wybory do europarlamentu. Polska celem numer jeden

Okres, o którym wspomniał minister cyfryzacji nie jest przypadkowy. Chodzi o perspektywę zbliżających się wielkimi krokami wyborów do Parlamentu Europejskiego. Do urn udamy się już 9 czerwca. 

„Rosja w swoim celu strategicznym chce zdestabilizować sytuację przed eurowyborami w państwach członkowskich” – zaznaczył.

Jak podkreślił, Polska jest „bez wątpienia na pierwszej linii cyfrowego frontu”.

Czytaj też

Rosja uderzy w infrastrukturę krytyczną w Polsce?

Wicepremier wyjaśnił, że ataki mogą być wymierzone w infrastrukturę krytyczną

„Ludzie, którzy mają zlecenie od kogoś mogą np. doprowadzić do ataków na oczyszczalnie ścieków czy elektrownię. (…) Każdy atak cybernetyczny może doprowadzić do sytuacji krytycznej na wielu polach” – wskazał Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do ryzyka m.in. zakłóceń dostaw prądu na skutek działań wrogich hakerów. 

Reklama

Szef MON: wzmacniamy wojsko

Dodał jednak, że Polska jest dobrze przygotowana na tego typu aktywność adwersarzy. Zbudowała „tarczę cybernetyczną”, która dodatkowo ma być wzmocniona, co zapowiedział wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie.

Jak informowaliśmy, minister zapowiedział, że dalej rozbudowywane będzie Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, którego misją jest zapewnienie bezpieczeństwa i obrona Polski w sieci. Przekazał, że we Wrocławiu utworzono Jednostkę Działań w Cyberprzestrzeni, czyli JDC-C.

Na finiszu są również przygotowania do budowy centrum implementacji sztucznej inteligencjiMON chce, aby Wojsko Polskie nie było zapóźnione względem postępu technologicznego. Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że Siły Zbrojne RP skorzystają z AI. 

Więcej w materiale: Rosja zagraża Polsce. Szef MON: Wzmacniamy ważny komponent.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama