Cyberbezpieczeństwo
Gawkowski ostrzega przed atakami Rosji. Gorące tygodnie
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ostrzegł przed atakami Rosji na Polskę. W kolejnych tygodniach wroga aktywność ma być największa od lat. Zagrożeniem zajęła się też Bruksela. Wicepremier wskazał, w kogo Kreml może uderzyć.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na antenie Radia Zet odniósł się dozagrożenia dla Polski związanego z aktywnością Rosj. W ocenie przedstawiciela rządu ryzyko stale rośnie i dotyczy również innych państw europejskich.
Potwierdzają to liczby. W 2022 r. nad Wisłą odnotowano 40 tys. incydentów, w 2023 było ich już ponad 80 tys. W bieżącym roku rządzący szacują, że może nastąpić nawet dwukrotny wzrost w porównaniu do tego, co było w poprzednim.
Czytaj też
Ataki Rosji. „Największa aktywność od lat”
Krzysztof Gawkowski przekazał w rozmowie z Radiem Zet, że w ostatnim czasie był w Brukseli, gdzie rozmawiał z partnerami o potencjalnych atakach. Wnioski?
„Dzisiaj można powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że w najbliższych dwóch tygodniach będzie największa aktywność dotycząca różnego rodzaju ataków cybernetycznych na Polskę i Europę” – ostrzegł wicepremier, wskazując, że źródłem zagrożenia będzie Rosja. Jego zdaniem mówimy o „największej aktywności od 5 lat”.
Należy również mieć na uwadze operacje informacyjne, w tym rozpowszechnianie dezinformacji i prokremlowskiej propagandy.
Wybory do europarlamentu. Polska celem numer jeden
Okres, o którym wspomniał minister cyfryzacji nie jest przypadkowy. Chodzi o perspektywę zbliżających się wielkimi krokami wyborów do Parlamentu Europejskiego. Do urn udamy się już 9 czerwca.
„Rosja w swoim celu strategicznym chce zdestabilizować sytuację przed eurowyborami w państwach członkowskich” – zaznaczył.
Jak podkreślił, Polska jest „bez wątpienia na pierwszej linii cyfrowego frontu”.
Czytaj też
Rosja uderzy w infrastrukturę krytyczną w Polsce?
Wicepremier wyjaśnił, że ataki mogą być wymierzone w infrastrukturę krytyczną.
„Ludzie, którzy mają zlecenie od kogoś mogą np. doprowadzić do ataków na oczyszczalnie ścieków czy elektrownię. (…) Każdy atak cybernetyczny może doprowadzić do sytuacji krytycznej na wielu polach” – wskazał Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do ryzyka m.in. zakłóceń dostaw prądu na skutek działań wrogich hakerów.
Szef MON: wzmacniamy wojsko
Dodał jednak, że Polska jest dobrze przygotowana na tego typu aktywność adwersarzy. Zbudowała „tarczę cybernetyczną”, która dodatkowo ma być wzmocniona, co zapowiedział wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie.
Jak informowaliśmy, minister zapowiedział, że dalej rozbudowywane będzie Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, którego misją jest zapewnienie bezpieczeństwa i obrona Polski w sieci. Przekazał, że we Wrocławiu utworzono Jednostkę Działań w Cyberprzestrzeni, czyli JDC-C.
Na finiszu są również przygotowania do budowy centrum implementacji sztucznej inteligencji. MON chce, aby Wojsko Polskie nie było zapóźnione względem postępu technologicznego. Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że Siły Zbrojne RP skorzystają z AI.
Więcej w materiale: Rosja zagraża Polsce. Szef MON: Wzmacniamy ważny komponent.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].