Reklama

Gawkowski o atakach na polskie wodociągi: dotykają życia obywateli

Wicepremier Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej odniósł się do ataków na polską infrastrukturę krytyczną
Wicepremier Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej odniósł się do ataków na polską infrastrukturę krytyczną
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / YouTube

Ataki na polski sektor wodno-kanalizacyjny są chlebem powszednim grup powiązanych z Federacją Rosyjską. Wicepremier Krzysztof Gawkowski przekazał, że udaje się zmitygować „99%” takich złośliwych działań. Zapytaliśmy jednocześnie o realne skutki dla odbiorców usług, dotyczące incydentu w Stacji Uzdatniania Wody Szczytno.

Oczyszczalnie ścieków i stacje uzdatniania wody są nieustannie celem grupy blisko związanej z Rosją. To ona odpowiada m.in. za ataki na:

W celu zapobiegania takim incydentom, CERT Polska w maju ub. r. opublikował „Rekomendacje dla wzmocnienia ochrony systemów OT”, gdzie omawiany jest faktyczny incydent. W lutym br. Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, opublikował zalecenia związane z wzmożoną liczbą ataków na przemysłowe systemy sterowania.

„Co ważne, niektóre z tych ataków miały wpływ na rzeczywiste działanie systemów, a ich skutki odczuli odbiorcy usług” – stwierdzono wówczas w komunikacie.

Zalecamy zapoznanie się z powyższymi dokumentami każdemu, kto zarządza infrastrukturą ICS/OT.

Czytaj też

Reklama

Bezpieczeństwo polskich wodociągów

Zapytaliśmy ministra cyfryzacji o realne skutki ataku na SUW Szczytno, który opisywaliśmy na naszym portalu. Wokół incydentu narosło wiele kontrowersji, związanych m.in. z komunikacją.

„Realne skutki różnego rodzaju działań w cyberprzestrzeni zawsze są obciążeniem dla tej struktury krytycznej, która jest zaatakowana i dotyczy to normalnego życia obywateli – stwierdził wicepremier.

Jeżeli normalne życie obywateli jest w jakimś stopniu pozbawione usług, takich jak np. woda czy kanalizacja, to nie możemy powiedzieć, że się nic nie stało.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Wicepremier dodał też, że Polska jest codziennie atakowana w obszarze infrastruktury krytycznej. „Ataków są tysiące, są w większości odpierane” – stwierdził. Dodał, że 99 proc. ataków ze strony Rosji i Białorusi jest mitygowanych.

Czytaj też

Reklama

Podsumowanie

Cyberataki z kierunku wschodniego na polską infrastrukturę informatyczną, w tym automatykę przemysłową (ICS/OT) są po prostu faktem. To dobrze, że istnieją takie programy jak „Cyberbezpieczny wodociąg” czy „Cyberbezpieczny samorząd” – pozostaje mieć nadzieję, że będą miały realny wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa obiektów.

Stanowisko wicepremiera Gawkowskiego jednoznacznie wskazuje, że ataki na wodociągi i oczyszczalnie ścieków to poważne incydenty, które nie mogą pozostać zlekceważone.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama