Gawkowski o atakach na polskie wodociągi: dotykają życia obywateli

Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / YouTube
Ataki na polski sektor wodno-kanalizacyjny są chlebem powszednim grup powiązanych z Federacją Rosyjską. Wicepremier Krzysztof Gawkowski przekazał, że udaje się zmitygować „99%” takich złośliwych działań. Zapytaliśmy jednocześnie o realne skutki dla odbiorców usług, dotyczące incydentu w Stacji Uzdatniania Wody Szczytno.
Oczyszczalnie ścieków i stacje uzdatniania wody są nieustannie celem grupy blisko związanej z Rosją. To ona odpowiada m.in. za ataki na:
- oczyszczalnię ścieków w Kuźnicy (10.2024);
- oczyszczalnię ścieków w Witkowie (04.2025);
- 3 stacje uzdatniania wody (Tolkmicko, Małdyty, Sierakowo – 02.2025);
- stację uzdatniania wody Szczytno (05.2025).
W celu zapobiegania takim incydentom, CERT Polska w maju ub. r. opublikował „Rekomendacje dla wzmocnienia ochrony systemów OT”, gdzie omawiany jest faktyczny incydent. W lutym br. Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, opublikował zalecenia związane z wzmożoną liczbą ataków na przemysłowe systemy sterowania.
„Co ważne, niektóre z tych ataków miały wpływ na rzeczywiste działanie systemów, a ich skutki odczuli odbiorcy usług” – stwierdzono wówczas w komunikacie.
Zalecamy zapoznanie się z powyższymi dokumentami każdemu, kto zarządza infrastrukturą ICS/OT.
Czytaj też
Bezpieczeństwo polskich wodociągów
Zapytaliśmy ministra cyfryzacji o realne skutki ataku na SUW Szczytno, który opisywaliśmy na naszym portalu. Wokół incydentu narosło wiele kontrowersji, związanych m.in. z komunikacją.
„Realne skutki różnego rodzaju działań w cyberprzestrzeni zawsze są obciążeniem dla tej struktury krytycznej, która jest zaatakowana i dotyczy to normalnego życia obywateli” – stwierdził wicepremier.
Jeżeli normalne życie obywateli jest w jakimś stopniu pozbawione usług, takich jak np. woda czy kanalizacja, to nie możemy powiedzieć, że się nic nie stało.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Wicepremier dodał też, że Polska jest codziennie atakowana w obszarze infrastruktury krytycznej. „Ataków są tysiące, są w większości odpierane” – stwierdził. Dodał, że 99 proc. ataków ze strony Rosji i Białorusi jest mitygowanych.
Czytaj też
Podsumowanie
Cyberataki z kierunku wschodniego na polską infrastrukturę informatyczną, w tym automatykę przemysłową (ICS/OT) są po prostu faktem. To dobrze, że istnieją takie programy jak „Cyberbezpieczny wodociąg” czy „Cyberbezpieczny samorząd” – pozostaje mieć nadzieję, że będą miały realny wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa obiektów.
Stanowisko wicepremiera Gawkowskiego jednoznacznie wskazuje, że ataki na wodociągi i oczyszczalnie ścieków to poważne incydenty, które nie mogą pozostać zlekceważone.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany